Sukces świętokrzyskich „Swatów”, zespołu z gminy Pawłów, w Tarnogrodzie

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Koronna scena spektaklu o swataniu kawalera, w rodzinie panny
Koronna scena spektaklu o swataniu kawalera, w rodzinie panny Maciej Bidziński
Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” wspaniale zaprezentował się na scenie 48. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, w województwie lubelskim. Zaprezentował świętokrzyskie „Swaty”.

"Sołtyski" na 48. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie

Trzy dni trwały prezentacje tego sejmikowania. Na tarnogrodzkiej scenie wystąpiło 16 zespołów z czterech województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Amatorskie grupy zaprezentowały wiele zwyczajów i obrzędów związanych z dawnym życiem na wsi.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie na Sejmiku reprezentował Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski”. Widzowie i Rada Artystyczna mieli przyjemność obejrzeć pełen humoru spektakl „Swaty”. Trzeba przyznać, że zabawa w trakcie oglądania jest przednia.

Spektakl „Swaty” był jednym z kilku przestawień, związanych z dawnym ślubem i weselem, z obrzędem swatania, proszenia na wesele, wyprowadzania pary młodej do ślubu i innych.

Drugą, też liczną kategorią w prezentacji dawnych obyczajów na wsi, był tak zwany przednówek, czas wiosenno-letni przed nowymi zbiorami, gdy dawniej na wsi brakowało nawet chleba. Były prezentacje ludowego obrzędu darcia pierza, przyduchy.
Profesorska Rada Artystyczna prowadziła po spektaklach zajęcia warsztatowe z tymi zespołami. Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” został oceniony bardzo wysoko, a cenne wskazówki Rady Artystycznej na pewno zostaną wykorzystane w przygotowaniu kolejnych obrzędów.

Patronat i wsparcie finansowe zapewnili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa lubelskiego, starosta biłgorajski, burmistrz Tarnogrodu, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Gdzie obejrzeć „Swaty”?

Spektakl „Swaty” w wykonaniu Zespołu Folklorystyczno-Obrzędowego „Sołtyski”, to drugi, sztandarowy ambasador zespołów z gminy Pawłów. Od dwóch lat wielkie sukcesy święci tutejszy, bardzo dynamiczny, Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”. Swoimi prezentacjami, pozytywnie kontrastuje ze statycznymi prezentacjami zespołów folklorystycznych z innych gmin powiatu starachowickiego. Spektakl „Swaty” będzie można obejrzeć podczas imprez organizowanych z okazji 50 lat istnienia gminy Pawłów.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie