Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sulisławice: Młodzi pamiętają o "Jędrusiach"

Małgorzata Płaza
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz, pod grób „Jędrusiów”. Kwiaty złożyli tam między innymi kombatanci.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz, pod grób „Jędrusiów”. Kwiaty złożyli tam między innymi kombatanci.
Dzięki staraniom grupy młodych ludzi odnowiona została Izba Pamięci Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie", znajdująca się w kościele w Sulisławicach. Izba zyskała ciekawe eksponaty.

Izba poświęcona partyzantom została utworzona w "starym kościele" w 1981 roku. Czas sprawił, że wymagała gruntownej odnowy. Udało się tego dokonać przede wszystkim dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, którzy zdobyli pieniądze z programu "Działaj Lokalnie" realizowanego przez sandomierski Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości oraz znaleźli sponsorów.
- Młodzież, zwiedzając to miejsce, stwierdziła, że stało się już niegodne bohaterów. Ściany się sypały. Zdjęcia były wyblakłe, część eksponatów zaginęła - mówi Tomasz Kowal, inicjator zadania.

W trakcie remontu pomieszczeniom przywrócono pierwotny wygląd. Prace były wykonywane w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Betonową wylewkę wykonaną w latach 80. zastąpiła drewniana podłoga - taka, jaka była tam kiedyś.
- Drewniane wejście do krypty, gdzie znajdowała się drukarnia tajnej prasy "Odwet" zastąpiono szkłem pancernym, po którym możemy chodzić i przez które możemy podziwiać podziemną wystawę - rekonstrukcję drukarni - kontynuuje Tomasz Kowal.
Kupione zostały gabloty. Na nowo zgromadzone zostały zdjęcia i eksponaty. Zbiory udało się wzbogacić między innymi o fotografie z archiwów rodzin partyzantów i kopie kilkudziesięciu numerów "Odwetu".

W uroczystym otwarciu odnowionej izby uczestniczyli bliscy "Jędrusiów". Była wśród nich Joanna Kotasiak - wnuczka Marcina Kozłowskiego, pseudonim "Łysy", która z podziwem i wdzięcznością wyrażała się o inicjatywnie młodych ludzi z Sulisławic.
- Tradycja związana z "Jędrusiami" jest w Sulisławicach żywa. Tutaj było serce oddziału. My wszyscy, inicjatorzy remontu, chodziliśmy do szkoły imienia Oddziału Partyzanckiego "Jędrusie". Pamięć o nim jest dla nas ważna - podkreślił Tomasz Kowal.
Młodzi ludzie zorganizowali także konkurs plastyczny i literacki zatytułowany "Jędrusiów my spadkobiercy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie