Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Super nowoczesna przetwórnia owoców w Koprzywnicy gotowa do tłoczenia. Produkcja ruszy wiosną

Małgorzata Płaza
Gdy produkcja ruszy na dobre, w koprzywnickim zakładzie przerabianych będzie rocznie około 80 tysięcy ton jabłek.
Gdy produkcja ruszy na dobre, w koprzywnickim zakładzie przerabianych będzie rocznie około 80 tysięcy ton jabłek. archiwum
Jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce przetwórni owoców została wybudowana w Koprzywnicy. Zakład już działa, a produkcja soku ruszy pełną parą wiosną.

Wielkie testowanie urządzeń

Przetwórnię wybudowała niemiecka firma Deher. Będą tam produkowane soki NFC - robione nie z koncentratu, a tłoczone bezpośrednio z owoców.

Sok już płynie, choć na razie w niewielkich ilościach.

- Zakład jest na etapie rozruchu technologicznego. Jesteśmy w trakcie uruchamiania, testowania i regulacji urządzeń – informuje Piotr Mamiński, przedstawiciel inwestora.

Gdy produkcja ruszy na dobre, w koprzywnickim zakładzie przerabianych będzie rocznie około 80 tysięcy ton jabłek.

Jabłka będą kupować w okolicy

Jak podkreśla Piotr Mamiński, owoce w pierwszej kolejności będą kupowane od miejscowych ogrodników, w promieniu 20-30 kilometrów. Dla zakładu to oczywiście niższe koszty transportu. Gdy będzie problem z zapewnieniem odpowiednich dostaw, jabłka będą sprawdzane do Koprzywnicy z innych rejonów kraju, choćby z okolic Grójca czy Opola Lubelskiego.

Deher nie planuje wprowadzania na rynek własnej marki. Sok będzie wyjeżdżać z Koprzywnicy w cysternach, do mniejszych opakowań będzie rozlewany na rynku docelowym. Będzie eksportowany, przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej, między innymi Wielkiej Brytanii i Niemiec. Głównym odbiorcą będzie koncern Coca - Cola.

Przybyło miejsc pracy

Docelowo w koprzywnickim zakładzie będzie pracować około 45 osób. Większość została już zatrudniona. To głównie mieszkańcy powiatu sandomierskiego.

Przetwórnia zajmuje powierzchnię kilku tysięcy metrów kwadratowych. Trwają jeszcze prace przy części biurowej kompleksu. Mają się zakończyć wiosną. Ponadto w ciągu trzech lat firma ma wybudować własną oczyszczalnię ścieków.

Korzyści dla gminy

Zadowolenia z uruchomienia zakładu nie kryją władze Koprzywnicy. Burmistrz Marek Jońca podkreślał, że to nowe miejsca pracy, zbyt dla owoców i wpływy z podatków do gminnej kasy. Ponadto pojawiły się szanse na kolejne inwestycje w sąsiedztwie przetwórni.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa podpisali list intencyjny z burmistrzem Koprzywnicy dotyczący współpracy przetwórni z utworzoną niedawno w tym mieście szkołą branżową. Zakład zapewni uczniom miedzy innymi praktyki, także zagraniczne.

ZŁOTA SETKA 2017. Zobacz listę najbogatszych firm w Świętokrzyskiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie