Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie 300 plus na wyprawkę szkolną. Najlepiej złożyć wniosek do końca sierpnia! Dlaczego?

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu „Dobry start” trwa od 1 lipca do 30 listopada. Warto jednak się pośpieszyć, ponieważ złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Komu należy się świadczenie? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze? Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwiewa wątpliwości.

Ruszyły wypłaty pieniędzy z programu Dobry Start

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w ramach programu Dobry Start - przelał na konta rodziców i opiekunów kolejne pieniądze. Od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start na rok szkolny 2023/2024. To 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wsparcie przysługuje raz w roku – na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy. Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach – we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

– W ramach programu rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 złotych na zakup na przykład artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych

- informuje Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału ZUS.

Jak złożyć wniosek o świadczenie 300 plus?

Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć za pośrednictwem:

  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z programu Dobry Start przeprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. Można w ten sposób uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie.

We wniosku – oprócz innych danych – należy podać:

  • numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie
  • adres e-mailowy
  • numer telefonu

Zawiadomienia dotyczące świadczeń 300+ również będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Także wtedy, gdy wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia lub decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Kto nie otrzyma pieniędzy z programu „Dobry Start”?

Świadczenia nie otrzymają osoby, które po terminie wyślą do ZUS dokumenty. Wnioski w programie „Dobry start” można składać od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku.

W poprzednim roku w regionie złożono 96 255 wniosków dla 134 308 uczniów. W tej chwili mamy złożonych 74 tysiące wniosków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie