Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świątki na drodze do kościoła w Młodzawach Małych w powiecie pińczowskim. Co o nich wiemy?

Alicja Mazurek
Święty Jan Kanty przy nieużywanej drodze do kościoła w Młodzawach Małych.
Święty Jan Kanty przy nieużywanej drodze do kościoła w Młodzawach Małych. Alicja Mazurek
Ponidzie Pińczowskie, to rzadko spotykana nazwa okolic Pińczowa, która powoli zaczyna przyjmować się w śród turystów odwiedzających ten malowniczy zakątek Polski. Jedną z największych tajemnic tego regionu są poustawiane przy drogach "świątki" to znaczy figury świętych katolickich.

Świątki na drodze do kościoła w Młodzawach Małych

Bez względu na pogodę – słońce czy deszcz można zawsze podziwiać jego uroki. Wijącą się Nidę, tak pięknie opisaną przez Adolfa Dygasińskiego w nowelce „Za krowę”, wąskie pasma pól i łąk, lasy i ludzkie sadyby usadowione wśród bujnej przyrody. Charakterystyczną cechą ponidziańskiego krajobrazu są tkwiące przy drogach od pokoleń świątki – figury świętych wykutych z pińczaka – wapienia miękkiego powstałego około 15 milionów lat temu.

Najczęściej spotkamy posągi przedstawiające świętego Jana Nepomucena – tego od powodzi. Wielu też tu świętych - Florianów, Mikołajów, Barbar i Agat. Wśród pól górują krzyże – bardzo często obustronne – jak przed Gackami od strony Bogucic. Często spotkamy Matkę Bożą i Pana Jezusa.

Jednak na szczególną uwagę zasługują trzy światki ustawione przy nieużywanej już dzisiaj drodze z Kozubowa do kościoła w Młodzawach. W niewielkich odległościach stoją późnobarokowe - z 1735 roku figury świętego Jana Kantego i Jana Nepomucena, a pomiędzy nimi Krucyfiks z rzeźbionymi narzędziami Męki Pańskiej.

Jak mówi legenda, święte figury ufundowało trzech braci, którzy musieli wyruszyć w świat za pracą. Przy rozstaniu myśleli, że widzą się już ostatni raz. Jednak los się do nich uśmiechnął i po wielu latach ponownie się spotkali. Wszyscy wrócili do rodzinnego domu. Aby uczcić ten fakt, kończy legenda – ufundowali trzy figury przy drodze, którą chodzili do kościoła w Młodzawach Małych.
Dla dociekliwych podpowiadamy, świętych rozpoznajemy po ich atrybutach – czyli przedmiotach z nimi związanymi, a zamieszczanymi przy wizerunku świętego.

  • Św. Jan Kanty – atrybuty - toga, biret, lilia 
  • Św. Jan Nepomucen – atrybuty – krucyfiks, stuła, księga, palec przyłożony do usta.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie