Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowej sławy matematyk profesor Andrzej Schinzel w Collegium Gostomianum w Sandomierzu

/GOP/
Profesor Andrzej Schinzel (drugi od prawej, a kwiatami) i Dieter von Gostomski (trzeci) z Barbarą Tęgiewicz, wicedyrektor Collegium Gostomianum i dyrektorem Krzysztofem Zielińskim pod tablicą poświęconą wybitnemu matematykowi.
Profesor Andrzej Schinzel (drugi od prawej, a kwiatami) i Dieter von Gostomski (trzeci) z Barbarą Tęgiewicz, wicedyrektor Collegium Gostomianum i dyrektorem Krzysztofem Zielińskim pod tablicą poświęconą wybitnemu matematykowi. archiwum prywatne
Wybitnym absolwentom szkoły poświęcona była tegoroczna edycja Hieronimków. W Collegium Gostomianum odsłonięta została tablica poświęcona jednemu z nich - światowej sławy matematykowi profesorowi Andrzejowi Schinzlowi.

Hieronimki to święto szkoły, obchodzone w dniu imienin jej założyciela Hieronima Gostomskiego. Program tegorocznej edycji, jak zawsze, wypełniły przede wszystkim wykłady. Tym razem poświęcone były absolwentom sandomierskiego liceum.

- Chcieliśmy przybliżyć sylwetki znanych absolwentów, zarówno tych, którzy żyją, pracują i sami mogą opowiedzieć o swoim pobycie w szkole i późniejszych dokonaniach, jak również tych kiedyś związanych z Collegium Gostomianum - mówi dyrektor sandomierskiej szkoły Krzysztof Zieliński.
Gościem Hieronimków był jeden z najznamienitszych absolwentów Collegium Gostomianum - światowej sławy matematyk profesor Andrzej Schinzel. Młodzież z dużą uwagą słuchała wspomnień profesora z lat nauki w szkole i opowieści o problemach związanych z przyjęciem na Uniwersytet Warszawski. Matematyk mówił również o swoich dokonaniach naukowych.

- Zrobił to w skrócie, potwierdzając swoją skromność, ale pokazując jednocześnie, że prowadzi działalność naukową na całym świecie. Jest zapraszany do najlepszych uniwersytetów niemal na wszystkich kontynentach - relacjonuje Krzysztof Zieliński.

Profesor Schinzel zachęcał młodych ludzi do podejmowania wysiłku naukowego i kontynuowania nauki na ścisłych kierunkach.

Naukowiec uczestniczył w odsłonięciu poświęconej mu tablicy. Andrzej Schinzel został patronem szkolnej pracowni matematycznej.

O nauce w Collegium Gostomianum i późniejszej drodze zawodowej opowiadał burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski. Ksiądz kanonik Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w niezwykły sposób, posługując się fragmentami Pisma Świętego, przybliżył młodzieży postać księdza biskupa Mariana Zimałka, absolwenta i wielkiego przyjaciela szkoły, a także przekazał do szkolnego muzeum katechizm należący do hierarchy i jego fotografię.

Doktor Danuta Paszkowska mówiła na temat Aleksandra Patkowskiego, również absolwenta, twórcy regionalizmu polskiego, zaprezentowała jego sylwetkę przez pryzmat kontaktów z rodziną.
W Hieronimkach uczestniczyli również potomkowie założyciela Collegium Gostomianum, Dieter von Gostomski wręczył nagrody książkowe i puchary laureatom konkursów językowych. Po raz 11. wręczone zostały nagrody w konkursie regionalistycznym, któremu patronuje Aleksander Patkowski.
Święto patrona szkoły zakończyło ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie