Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Hipnotyzmu 5 stycznia. Odwiedziliśmy hipnoterapeutę w Kielcach, by wyjaśnił na czym polega hipnoza. Zobacz film

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Na czym polega hipnoza i hipnoterapia? To rodzaj terapii, dzięki której możemy pozbyć się nałogu, lęku czy też dotrzeć do źródła naszej traumy. Często sięgają po nią ludzie, którzy próbowali już wszystkiego. O tym na czym polega wizyta u hipnoterapeuty opowiada terapeuta z lokalu Hejos w Kielcach, którego otwarcie nastąpi już w lutym. Zobacz wideo.

5 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Hipnotyzmu. Kielecki hipnoterapeuta opowiedział nam o szczegółach hipnozy

Hipnoterapia jest terapią wspomagającą różne dolegliwości XXI wieku. To uznana metoda na świecie, szczególnie w USA. W Polsce również zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Lekarze kończą kursy hipnoterapii i stosują ją w medycynie jako zabieg znieczulający, uśmierzający ból. Właściciel gabinetu hipnoterapii opowiedział nam kto, z jakimi problemami przychodzi z prośbą o pomoc do takiego specjalisty.

Na czym polega hipnoterapia i jakie problemy mają zgłaszający się na nią pacjenci?

W profesjonalnym gabinecie hipnoterapii, hipnoterapeuta wprowadzi nas w stan lekkiego transu, podczas którego będziemy pracować nad podświadomością i tymi wszystkimi sprawami, które nam przeszkadzają w życiu. - Głównie to nałogi, takie jak palenie papierosów czy alkoholizm, ale to również inne uzależnienia, których obecnie jest bardzo wiele. Hipnoza pomaga też we wszelkiego rodzaju niepokojach - gonitwach myśli, natrętnych myślach, w stanach, w których po prostu nie czujemy się dobrze i tracimy kontrolę nad sobą i nad naszym życiem. Ludzie, którzy przychodzą do takich gabinetów mają często problem z bezsennością, nadwagą, kompulsywnym objadaniem się. Tu można poradzić sobie ze wszelkimi sprawami, które nas dręczą, ograniczają i które można z hipnoterapeutą korygować - wyjaśnia właściciel gabinetu Hejos.

- W pracy hipnoterapeuty zdarzało się, że kryształ górski, który służył za wahadełko popękał w środku. Nie od upadku, lecz od siły emocji i energii, jakie buzowały w pacjencie podczas sesji - wyjawia hipnotyzer. - Nie zaleca się natomiast, by hipnoterapii poddawać osobę przechodzącą depresję, epizod depresyjny. Ta choroba zamyka dostęp do świadomości, osłabi proces transu i samej indukcji - ostrzega. - Nie trzeba się jednak obawiać tej metody. Jest ona uznawana za skuteczną i przynoszącą pozytywne zmiany. Co więcej, te zmiany przychodzą szybko, bo już po dwóch lub trzech sesjach, a zdarza się, że nawet po jednej. Zauważalna jest szczególnie wysoka skuteczność przy leczeniu bezsenności. Podczas nauki widziałem wielu pacjentów, którzy po latach głębokich zaburzeń odzyskiwali umiejętność zdrowego snu - dodaje nasz rozmówca.

Kwintesencją hipnoterapii jest dotarcie do miejsca w życiu pacjenta, w którym coś poszło nie tak i zneutralizowanie tego doświadczenia tak, by móc funkcjonować normalnie. Hipnoterapię można łączyć z psychoterapią, jest terapią wspomagającą i bezpieczną. Doskonale współdziała z innymi formami leczenia.

Na temat hipnozy krąży wiele mylnych stereotypów. Jak to jest z hipnoterapią naprawdę?

Mówi się, że osoba poddająca się transowi powinna być słaba psychicznie i że hipnoterapeuta zawładnie nią jak marionetką. - To nie jest prawda. Oczywiście mamy tu pewien rodzaj transu, z którego należy tego klienta, pacjenta skutecznie wybudzić. Nie ma nic gorszego niż niepoprawne wybudzenie. Nie mylmy jednak hipnozy scenicznej z hipnoterapią. Pokaz, kiedy ktoś przewraca się przed widownią i ślepo wykonuje wszystkie polecenia nie jest stosowany w gabinecie, w którym głównym celem jest terapia i dojście do źródła problemu oraz wyleczenie się z niego - wyjaśnia hipnoterapeuta.

Jak wygląda spotkanie hipnoterapeuty z pacjentem?

- Jak na każdej terapii, zaczynamy od rozmowy, podczas której staramy się omówić problem, z którym pacjent przychodzi. Po szczegółowym omówieniu przechodzimy do łagodnej sesji wspomaganej oczywiście odpowiednio dobraną muzyką. Potem następuje już bezpośrednia relacja hipnoterapeuty z osobą, która na leżance przebywa. Sesja trwa około godziny. Tak jak mówiłem, czasem wystarczy jedna lub dwie sesje, zależy to od problemu. Jeżeli ktoś nadużywa przez 30 lat, to wówczas wiadomo, że na rozwiązanie problemy potrzebujemy więcej czasu.

Kolejnym elementem hipnozy jest sięgnięcie do spraw z przeszłości, które nas nurtują, to budzi duże zainteresowanie. Dzięki temu możemy odzyskać pewne utracone na pozór fragmenty pamięci. Pacjenci interesują się również hipnoterapią regresyjną oraz systemową. Ta ostatnia dotyczy rodzin, związków, gdzie te relacje mogą być zaburzone i trzeba nad nimi pracować. Hipnoza, jak każda inna terapia często może zakończyć się sukcesem, lecz nie działa na wszystkich. Jak w przypadku sesji z psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą, ważna jest tu chęć pacjenta.

Wśród Polaków panuje obecnie coraz większa świadomość na temat pozytywów terapii za pomocą hipnozy. - Są dwie grupy ludzi, którzy sięgają po hipnozę. Pierwsza to osoby, które spróbowały już wszystkiego. Farmakologii, leczenia psychiatrycznego, psychoterapii, terapii zamkniętych czy otwartych. Hipnoza w gabinecie specjalisty staje się dla nich ostatnia szansą. Drugą grupą są ludzie, którzy zaczynają od hipnozy, bo często taki rodzaj leczenia jest postrzegany jako zarówno łagodny i skuteczny.

Jeżeli miałbyś ochotę spotkać się z hipnoterapeutą w Kielcach, zajrzyj na jego stronę hejos.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie