Wybierz miasto:
  Światowy Dzień Trędowatych (ostatnia niedziela stycznia)

  Światowy Dzień Trędowatych (ostatnia niedziela stycznia)

  red

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Święto ustanowione z inicjatywy francuskiego podróżnika, poety i dziennikarza Raoula Follereau jest obchodzony od 1954 roku, w ostatnią niedzielę stycznia w około 150 krajach na świecie. Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do zwrócenia uwagi świata, szczególnie bogatej jego części, na problem ludzi chorych na trąd i wyrażenia solidarności z nimi.
  Światowy Dzień Trędowatych (ostatnia niedziela stycznia)

  ©follereau.org

  Obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia Światowy Dzień Trędowatych każdego roku wywołuje u wielu osób zdziwienie. Ten szczególny dzień został ustanowiony przez Raoula Follereau ponad sześćdziesiąt lat temu, właśnie po to, by bulwersować, zadziwiać, szokować i budzić uśpione sumienia. W czasach niezwykłego postępu w medycynie zapomniana u nas choroba wciąż stanowi poważne zagrożenie dla dzieci, mężczyzn i kobiet żyjących często w totalnym ubóstwie. W rejonach, gdzie wciąż nie ma wystarczająco zorganizowanych struktur medycznych, które pozwoliłyby na pełną diagnostykę wszystkich ludzi żyjących w wioskach zagubionych na bezdrożach pustyni, sawanny, czy w gęstwinach podzwrotnikowego buszu, dokąd docierają tylko najodważniejsi misjonarze.

  Jak wynika z najnowszych raportów, aktualnie najwięcej nowych przypadków trądu notuje się w Azji, a krajem najbardziej zagrożonym chorobą wywołaną przez laseczkę Hansena są Indie. W 2015 roku odnotowano tu 127 326 chorych, którzy zostali poddani terapii antybiotykowej. Stanowi to aż 60% wszystkich przypadków zanotowanych na świecie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Warto zobaczyć

  Diety