Świetny mecz Štrleka, dobry Bombača i Zormana

PK
Manuel Štrlek, skrzydłowy Vive Tauronu Kielce, był jednym z architektów pierwszego zwycięstwa piłkarzy ręcznych Chorwacji na mistrzostwach olimpijskich w Rio de Janeiro.

Hrvatska, która w pierwszym meczu została rozbita przez Katar, z ogromnym trudem, jedną bramką pokonała we wtorek Argentynę, grającą w Rio bez swojego najlepszego zawodnika, Diego Simoneta. Albi-celeste dali się czołowej drużynie świata mocno we znaki. W pierwszej połowie Argentyna prowadziła już 13:9 (24 minuta). W drugiej wynik cały czas oscylował wokół remisu, w 43 minucie po golu Štrleka Chorwaci prowadzili 24:22, ale rywale odpowiedzieli serią trzech trafień. W końcówce lewoskrzydłowy klubu z Kielc cały czas „trzymał” Chorwatom wynik, zakończył mecz z siedmioma trafieniami (oddał 10 rzutów). Zwycięstwo Chorwatom zapewnił Domagoj Duvnjak, skutecznie wykonując rzut karny 9 sekund przed końcem meczu.
Cztery gole dla Chorwacji zdobył były zawodnik klubu z Kielc, Ivan Čupić, a jednego Marko Mamić, który trafi do naszego zespołu za rok.
W innych meczach grupy A nie było niespodzianek, choć nieco zaskakują rozmiary wygranej Francji nad Katarem (15 bramek). Dania gładko ograła zaś Tunezję.

W grupie B poza meczem Polaków z Niemcami (przegraliśmy 29:32), odbyły się spotkania Brazylii ze Słowenią i Egiptu ze Szwecją. Gospodarze, którzy w pierwszym spotkaniu ograli biało-czerwonych, tym razem nie zrobili niespodzianki. Słoweńcy wygrali 31:28. 100-procentowo skuteczny (5/5, w tym 3 z karnych, asysta, 5 strat i 2 minuty kary) był nowy zawodnik Vive Tauronu, Dean Bombač. 3 gole (5 rzutów, 5 asyst, 4 straty) zdobył inny zawodnik kieleckiego klubu, Uros Zorman, a najskuteczniejszym graczem Słowenii (6/6) był 19-letni prawoskrzydłowy Blaż Janc, o którym mówi się, że będzie nowym zawodnikiem mistrza Polski.
Do dużej niespodzianki doszło w meczu Egiptu ze Szwecją. Egipcjanie pokazali się z bardzo dobrej strony, a w ostatnich sekundach wykorzystali podwójne osłabienie drużyny „Trzech Koron” i zdobyli gola, wygrywając 26:25. Dla Szwecji to druga porażka w turnieju. Egipt będzie kolejnym rywalem Polaków (czwartek, godzina 16.30).

Polacy zajmują ostatnie miejsce w grupie B. Poza meczem z Egiptem, pozostały im do rozegrania spotkania ze Szwecją (sobota) i Słowenią (poniedziałek). Do ćwierćfinałów awansują po cztery zespoły z każdej z grup, które w 1/4 zagrają ze sobą „na krzyż” (pierwsza z grupy A z czwartą z grupy B, druga z grupy A z trzecią z grupy B itd.).

Wyniki. Grupa A. Katar – Francja 20:35 (13:16), Tunezja – Dania 23:31 (10:17), Argentyna – Chorwacja 26:27 (15:14).
1. Francja 2 4 60-43
2. Dania 2 4 56-42
3. Katar 2 2 50-58
4. Chorwacja 2 2 50-56
5. Argentyna 2 0 45-52
6. Tunezja 2 0 46-56

Grupa B. Niemcy – Polska 32:29 (16:14), Brazylia – Słowenia 28:31 (13:16), Egipt – Szwecja 26:25 (12:13)
1. Niemcy 2 4 64-58
2. Słowenia 2 4 58-54
3. Egipt 2 2 52-52
4. Brazylia 2 2 62-63
5. Szwecja 2 0 54-58
6. Polska 2 0 61-66