Świetny wynik... najmłodszych, eksperymentalnych klas ze świętokrzyskiego na Sprawdzianie Sześcioklasistów

Izabela Mortas
Bodzechów i Bilcza - w tych miejscowościach sześć lat temu powstały specjalne klasy, w których naukę rozpoczęły sześciolatki. Dziś ich wyniki z języka polskiego i matematyki są lepsze od osiągnięć starszych o rok kolegów.

- Były to oddziały, które znajdowały się przez cały czas pod moim szczególnym, życzliwym nadzorem. Choć nie mieliśmy jeszcze wtedy elementarza dostosowanego specjalnie do potrzeb sześciolatków, a rodzice byli pełni obaw, czy posyłać dziecko wcześniej do szkoły, dzieci osiągnęły niesamowite efekty po sześciu latach nauki - mówi Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty.

Klasa VIc w placówce w Bilczy w podkieleckiej gminie Morawica, gdzie uczyły się młodsze dzieci na tle równoległych oddziałów wypadła lepiej. Średnia punktów, które otrzymali uczniowie z części pierwszej egzaminu, czyli języka polskiego i matematyki wyniosła 31,13 punktów, czyli o 0,27 więcej niż w klasach, gdzie uczyli się o rok starsi koledzy. Wynik na tle szkół z innych gmin jest imponujący. Najlepsze Kielce miały 29,27 punktów.

Z matematyki i języka polskiego lepiej na tle starszych kolegów wypadli też uczniowie w Bodzechowie,powiat ostrowiecki. Klasa VIA, składająca się z młodszych uczniów, miała średnią punktów 26,53 z pierwszej części egzaminu, podczas gdy równoległa klasa ze starszymi dziećmi sprawdzian napisała na 25,22 punktów.

Wyniki sześciolatków niezwykle cieszą. - Dumni mogą być zarówno szkoła, jak i rodzice. Myślę, że ta sytuacja pokazuje, że być może rodzice niepotrzebnie się niepokoją o rozpoczęcie nauki w tym wieku, bo jak się okazuje, wyniki są bardzo pozytywne. Serdecznie gratuluję rodzicom i nauczycielom - mówi Małgorzata Muzoł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wpisz swoje imię

fajnie tylko te wyniki dzieci to są wyniki rodziców. Nauczyciele wymagają od młodszych tyle samo co od starszych a różnica między nimi jest nawet 2 lata. W Bilczy mieli mieć program dla 6 latków a idą normalnym programem, paranoja tym dzieciom zabrano dzieciństwo.

O
Obiektywny

Propaganda rodem z PRL-u. Czyżby artykuł sponsorowany? Prawda jest taka,że ponad połowa "eksperymentalnych " klas ma orzeczenia o dyslekcji i dysgrafii. Przykład Kowala: klasa liczy pięć osób troje z orzeczeniem :) podobnie Bilcza :D No cóż na układy nie ma rady. Pozostaje mieć nadzieje, że przyszłość zweryfikuje wiedzę i umiejętności "małych geniuszy" a pieniądze i prestiż ich rodziców nie będą wpływać na decyzje dyrekcji szkół :(

G
Gość

-Bardzo nas cieszą te wyniki, dlatego, że po raz pierwszy postawiliśmy na umiejętności złożone. Chodziło nie tylko o to, żeby sprawdzić wiedzę dzieci, ale o to, by sprawdzić czy umieją z niej korzystać. Ten egzamin był inny niż w latach ubiegłych - powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska po przedstawieniu wyników sprawdzianu.

 

 

G
Gość

No to już wiemy dlaczego zmieniono egzamin dla szóstoklasistów, prawda? Żeby pokazać wyższość i potrzebę pójścia do szkoły sześciolatków. 

G
Gosia

tak, tylko w klasach jest 15 dzieci, a nie 30 jak w niektorych placowkach (np. SP Nr33, SP Nr25)

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie