MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto 3 Maja w Pińczowie. Sesja, modlitwa i uroczystości przy pomniku

/MIO/
Uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Alicja Mazurek
Uroczystą sesją połączonych rad: miejskiej i powiatowej rozpoczną się w Pińczowie obchody Święta 3 Maja, upamiętniającego przyjęcie historycznej dla Polski Konstytucji w 1791 roku.

Otwarcie sesji przewidziano na godzinę 8.50, kiedy to do sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury wkroczą poczty sztandarowe obu samorządów i odegrany zostanie hymn państwowy. Uczestnicy obchodów wysłuchają referatu i obejrzą program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum numer 2 imienia Adolfa Dygasińskiego. Po zakończeniu sesji - w kościele pod wezwaniem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i Strażaków. Po liturgii uczestnicy obchodów przemaszerują na Plac Konstytucji 3 Maja. Tutaj ponownie odegrany zostanie hymn państwowy, a na maszt powędruje flaga państwowa. Po oficjalnych wystąpieniach przy Pomniku Konstytucji delegacje samorządów, instytucji, organizacji kombatanckich, społecznych, stowarzyszeń i szkół złożą kwiaty i rozpocznie się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej oraz defilada.

Uroczystość odbędzie się na Placu i przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja. Historię tego miejsca i znajdujących się tu symboli państwa - opisuje historyk Andrzej Dziubiński. "Ten pamiątkowy obelisk wystawiono dla uczczenia najsłynniejszej naszej ustawy zasadniczej będącej dziełem Sejmu Czteroletniego. Pomnik stanął na Nowym Świecie przy ulicy Magistrackiej, gdzie mieściły się wtedy ważne instytucje: starostwo, wójtostwo, austriacka Komenda Powiatowa, agenda Polskiej Organizacji Wojskowej. Autorem monumentu był Antoni Piekoszewski, kamieniarz-artysta, pracujący w swoim warsztacie przy rynku na Mirowie. Pomnik odsłonięto w świąteczny czwartek 3 maja 1917 roku. Już blisko wiek, plac z pomnikiem służy manifestacjom, pochodom, wiecom oraz defiladom wojskowym (Pińczów miał garnizon). W kilka lat potem ułożono przed obeliskiem kamienną tablicę z napisem: "Nieznanemu Żołnierzowi. Pińczów 20 IX 1925". W marcu 1929 roku komitet powiatowy obchodów imienin Józefa Piłsudskiego w Pińczowie posadził obok pomnika "Dąb imienia Marszałka Piłsudskiego". Wkrótce skwer otoczono solidnym, metalowym artystycznym ogrodzeniem. W czasach Polski Ludowej święto Konstytucji 3 Maja znalazło się w niesławie, nowa władza chciała teraz obchodzić święto 1 Maja, nie chciała więc starych symboli. Ofiarą nowych porządków politycznych stał się pomnik, który zdemontowano. Pomnik umieszczono w nowym miejscu, na przeciwko dworca kolejki wąskotorowej, u zbiegu ulic 3 Maja i 1 Maja. Opustoszał plac Konstytucji Majowej.

Ogrodzenie pomnika umieszczono w podwórku LOK-u, potem sprzedano do Buska. Uratował się szczęśliwie dąb Piłsudskiego. Historyczne miejsce zostało zrujnowane. W latach 90. XX w. uśmiechnęła się fortuna do pomnika. Znowu obelisk wrócił na swoje stare miejsce. Za parę lat pomnik będzie obchodził swoje 100-lecie. Najwyższy czas, żeby poddać go rewitalizacji, odtworzyć zabytkowe ogrodzenie, a stary dąb poddać zabiegom pielęgnacyjnym. Kamienna tablica z napisem: Nieznanemu Żołnierzowi. Pińczów 20 IX 1925. znajduje się obecnie w kaplicy na Cmentarzu Wojennym".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie