Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Lotników w Gościńcu (ZDJĘCIA)

Michał Kolera
Na zdjęciu Rafał Gajos, radny Rady Miejskiej w Chęcinach, Robert Jaworski burmistrz oraz Tomasz Szczepanik, radny Rady Miejskiej w Chęcinach, składają kwiaty pod Pomnikiem Lotników w Gościńcu podczas niedzielnych uroczystości.
Na zdjęciu Rafał Gajos, radny Rady Miejskiej w Chęcinach, Robert Jaworski burmistrz oraz Tomasz Szczepanik, radny Rady Miejskiej w Chęcinach, składają kwiaty pod Pomnikiem Lotników w Gościńcu podczas niedzielnych uroczystości. Michał Kolera
W niedzielę w Gościńcu (gmina Chęciny, powiat kielecki), celebrowaliśmy Święto Lotników.

Co gmina Chęciny ma wspólnego z lotnictwem? Odpowiada burmistrz gminy i miasta Chęciny Robert Jaworski:

- W latach 1932-1939, a następnie po wojnie do roku 1950 istniała w Polichnie szkoła szybowcowa. Pierwsze szlify lotnicze zdobywali tu między innymi bohaterowie Bitwy o Anglię, z generałem Stanisławem Skalskim na czele - mówi Robert Jaworski.

Stanisław Skalski był jednym z najsławniejszych polskich żołnierzy okresu drugiej wojny światowej. Walcząc nad Anglią, Europą Zachodnią, Afryką Północną i Sycylią, zestrzelił i uszkodził kilkadziesiąt niemieckich samolotów, zyskując miano asa myśliwskiego. W latach 40 i 50 był represjonowany przez komunistów. W 1992 roku osobiście odsłonił Pomnik Lotników w Gościńcu, miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej uczył się lotniczego rzemiosła.

Biografia generała Stanisława Skalskiego i jego zasługi spowodowały, że po jego śmierci w 2004 roku, Szkoła Podstawowa w Polichnie przybrała jego imię.

W niedzielę, na uroczystości Święta Lotników, przybyło wielu znamienitych gości. Oprócz burmistrza, był także wicestarosta kielecki Zenon Janus, radni powiatowi i gminni, a także przedstawiciel wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek. Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Polichnie. Po mszy politycy, kombatanci, byli żołnierze i strażacy złożyli wieńce pod Pomnikiem Lotników w Gościńcu, wsi, gdzie znajdował się pas startowy dla szybowców ze szkoły lotniczej w Polichnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie