Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości z ogromną biało-czerwoną flagą w Koprzywnicy. Przejmujące przemówienie burmistrz Aleksandry Klubińskiej [DUŻO ZDJĘĆ]

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Po mszy nastąpił  przemarsz pod "Mur Pamięci", gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Kwiaty składają władze gminy. Od lewej Sekretarz Remigiusz Łukawski, burmistrz Aleksandra Klubińska i zastępca Mirosław Kępa.
Po mszy nastąpił przemarsz pod "Mur Pamięci", gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Kwiaty składają władze gminy. Od lewej Sekretarz Remigiusz Łukawski, burmistrz Aleksandra Klubińska i zastępca Mirosław Kępa. UU Koprzywnica
Uroczyście i widowiskowo przebiegały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Koprzywnicy. Obchody zainaugurował Pochód Niepodległej. Mieszkańcy, samorządowcy, uczniowie, poczty sztandarowe, strażacy z pięciometrową flagą Polski przeszli ulicami Koprzywnicy do Kościoła św. Floriana, gdzie odprawiono mszę w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpił przemarsz pod "Mur Pamięci", gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia.

Święto Niepodległości w Koprzywnicy

Burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska w swoim wystąpieniu wyraziła ogromną radość z faktu, że w okresie pandemii wszyscy mogli spotkać się, gdyż przez ostatnie dwa lata nie było takiej możliwości. - Wszyscy czuliśmy niedosyt, brakowało nam tego wspólnego bycia razem - mówiła burmistrz Klubińska. - Dziś jest to dla mnie niezwykle istotne, że jesteśmy wszyscy razem. Bez względu na wszelkie podziały, konflikty, które często nas dzielą. Bez względu na to jaką reprezentujemy opcję polityczną, ramię w ramię, jak jeden mąż, dzisiaj nasza obecność tu i teraz jest wyrazem tego, że pamiętamy. Za chwilę złożymy kwiaty i oddamy pamięć tym, którzy oddali życie, za to, że dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Wszyscy mamy świadomość tego, że walka o niepodległą Polskę wciąż trwa. Wydaje nam się, że w 2021 nie zakończyła się ostatnia bitwa. Ciągle trwa walka z inflacją, Covidem, jednocześnie z walka o praworządność, tożsamość, uwolnieniem od linii podziału, poczucia krzywdy. Trwa walka o wolność, godność, o pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Dziś mija 103 rocznica odzyskania niepodległości po tak wielu latach niewoli. Tak naprawdę wciąż zamiast wiele nas łączyć, wiele nas dzieli.

Burmistrz Klubińska przypomniała, że przed dwoma dniami zaprosiła do urzędu miasta mieszkańców po flagę i symbole narodowe. Przy okazji zapytała ich z czego są dumni. - Padały różne odpowiedzi - dodała burmistrz. - Padała Konstytucja 3 Maja, Polskie Państwie Podziemne, Wawel, ale też pierogi, schabowy. Jednak najważniejsze dla nich było to, że są dumni ze swoich rodzin. Dumni ze swoich dzieci, z tego, że czują się Polakami, że czują się Europejczykami, że są dumni z miejscowości, w których mieszkają. Ja moi drodzy też jestem dumna, bo mieszkam w mieście o bardzo bogatej historii i tradycji. Jestem dumna z moich radnych, sołtysów, nauczycieli, druhów strażaków i bziukaczy strażaków, z ukochanego Zespołu Powiślanie. Jestem dumna z moich współpracowników, kierowników i pracowników urzędu. Jestem dumna z mojej rodziny, mojego męża, biało -czerwonej. Chciałabym, aby zawsze niepodległość była powodem do dumy, miłości i wolnego wyboru. Kochani czy możemy mówić o niepodległości jeśli nie ma wśród nas jedności? Myślę, że wszyscy tymi podziałami jesteśmy już bardzo zmęczeni. Apeluję do moich mieszkańców, z myślą o samej sobie, byśmy podziały i wzajemne animozje odłożyli na rzecz dobra naszego miasta, dobra naszej małej Ojczyzny- Koprzywnica. To jest nasze pięć minut. Jesteśmy tu i teraz. To od nas zależy jak będzie wyglądała teraźniejszość i przyszłość naszych dzieci. Wierzę, że łącząc siły wspólnie razem możemy zrobić o wiele więcej dobrego. Wszystkim nam przyświeca jeden cel. Dobro naszych mieszkańców, naszej małej Ojczyzny jaką jest miasto i gmina Koprzywnica.

Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Murem Pamięci.

Po części oficjalnej przed uczestnikami zaśpiewali członkowie zespołu "Powiślanie". Zagrała także Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy.

O godzinie 17 w sali widowiskowej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy odbyła się promocja książki "Pierwsi po Hubalu - Odwet Jędrusie 1939 - 1945" autorstwa dr hab. Tadeusza Zycha. Był także program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie