Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto patronów Europy w Sandomierzu

Małgorzata Płaza-Skowron
W Sandomierzu spotkali się biskupi z krajów Europy Środkowowschodniej.
W Sandomierzu spotkali się biskupi z krajów Europy Środkowowschodniej. R. Biernicki
Przedstawiciele kościołów z Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i Polski na spotkaniu w Sandomierzu.

O potrzebie nowej ewangelizacji pod duchowym patronatem świętych Cyryla i Metodego oraz o tym, jaką rolę odgrywa dziś Kościół w Europie Środkowowschodniej, mówiono podczas III Sandomierskiego Spotkania Cyrylometodiańskiego.

W Sandomierzu gościli przedstawiciele kościołów i środowisk akademickich z Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Spotkania, organizowane w dniu święta Patronów Europy świętych Cyryla i Metodego, są elementem współpracy, nawiązanej przez kraje Europy Środkowowschodniej z inicjatywy biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi. Przy Instytucie Teologicznym imienia Błogosławionego Wincentego Kadłubka w Sandomierzu działają centra współpracy węgiersko-polskiej, słowacko-polskiej, ukraińsko - polskiej i czesko-polskiej. Prowadzą one działalność wydawniczą, kulturalną i religijną.

Współpraca - jak podkreślał podczas Sandomierskiego Spotkania Cyrylometodiańskiego ordynariusz diecezji sandomierskiej - została oparta na gruncie nauczania Jana Pawła II.

- To On odczytał na naszej ziemi ślady duchowej obecności Cyryla i Metodego. To On dał nam - już jako papież - Cyryla i Metodego, patronów Europy i nazwał ich Apostołami Słowian - mówił biskup Dzięga.

O tym, jaką rolę odgrywa Kościół w kształtowaniu nowych społeczeństw Europy Środkowowschodniej, mówiono podczas sympozjum naukowego w Domu Katolickim. Problem był pokazywany z perspektywy Ukrainy, Czech i Węgier. Biskup Marcjan Trofimiak, ordynariusz diecezji łuckiej, mówił o burzliwych dziejach Ukrainy i tamtejszego Kościoła.

- Dziś Kościół się odradza, przeżywa na Ukrainie renesans - stwierdził biskup Trofimiak. - Mamy 13 biskupów, trzy seminaria duchowne, 500 księży, w większości z Polski. Kościół katolicki zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie, jako Kościół głoszący dobrą nowinę i starający się służyć ludziom.
-Kościół - podkreślił biskup - cieszy się szczególnym szacunkiem wśród młodzieży. Jest dla niej największym autorytetem.
Podczas sympozjum były prezentowane również referaty, przygotowane przez biskupa Františka Tondrę, ordynariusza diecezji spiskiej, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Słowacji i biskupa Antala Spányi'a, ordynariusza diecezji Szekesfeherwar ma Węgrzech.

W bazylice katedralnej została odprawiona uroczysta msza święta. Modlono się, w kilku językach, o chrześcijańską jedność i duchową siłę narodów Europy. Eucharystii przewodniczył współgospodarz spotkania - arcybiskup Jan Graubner, metropolita morawski.

Arcybiskup, przewodniczący Konferencji Episkopatu Czech, podkreślił w homilii, że dziś - podobnie jak w czasach Cyryla i Metodego - Ewangelia jest wielu ludziom obca.

- Współczesna Europa potrzebuje nowej ewangelizacji, w duchu dialogu i miłości. Warunkiem skuteczności ewangelizacji jest osobista świętość oraz odważne dzielenie się doświadczeniem spotkania z Bogiem - zaznaczył metropolita morawski.

- Szczególną rolę do spełnienia w dziele ewangelizacji - podkreślił kaznodzieja - mają katolickie narody.
Pod koniec mszy świętej biskup rzeszowski Kazimierz Górny dokonał aktu zawierzenia Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie