Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Pieroga Świętokrzyskiego z tysiącami pierogów i ciekawym farszem w Bobrzy. Przyszło mnóstwo ludzi. Zobaczcie zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W niedzielę, 28 sierpnia w Bobrzy królowały pierogi bo tego dnia odbyło się IX Święto Pieroga Świętokrzyskiego. Zobacz kolejne zdjęcia
W niedzielę, 28 sierpnia w Bobrzy królowały pierogi bo tego dnia odbyło się IX Święto Pieroga Świętokrzyskiego. Zobacz kolejne zdjęcia Krzysztof Krogulec
Pierogi z kaszanką, kiełbasą, soczewicą w różnych kolorach, miętą, musem buraczkowo-porzeczkowym – Koła Gospodyń Wiejskich prześcigały się w pomysłach na farsz podczas IX Święta Pieroga Świętokrzyskiego, które odbyło się w Bobrzy, gmina Miedziana Góra, w niedzielę, 28 sierpnia.

W konkursie na najsmaczniejsze pierogi wystartowało 13 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kieleckiego ale także z województwa łódzkiego. Panie ulepiły ponad 28 tysięcy pierogów z rozmaitym farszem na słodko, na słono czy na ostro.

Stowarzyszenie „Aktywne Babeczki” z Ćmińska nadziały ciasto kaszą gryczaną, smażonymi pieczarkami i ogórkiem kiszonym.

Oryginalnie prezentowały się wyroby „Śwarnych Kakoninianek”, ponieważ do cista dodały czerwonej papryki. Panie farsz zrobiły z soczewicy, cebuli, pieczarek i majeranku. Przepis opracowała Teresa Mazur.

Koło Gospodyń Wiejskich „Piekoszowianie” przygotowało nadzienie z kaszy gryczanej, boczku i jajek na twardo.

Pierogi z białym serem, jarmużem i cebulką smażoną na klarowanym maśle, polanem musem z pieczonego buraka i soku z porzeczki taki przepis zaproponowało KGW „Żuarwinki” z Grzymałkowa.

Pomysłowością wykazały „Chełmowianki” z gminy Nowa Słupia. Ich drągoły, czyli duże pierogi były nadziane ziemniakami, bobem, soczewicą w trzech kolorach, serem feta i suszonymi pomidorami.

Komisja konkursowa, która miała bardzo trudne zadanie ale nagrody przyznała jednogłośnie za najlepsze uznała pierogi Koła Gospodyń Wiejskich „Macierzanka” z gminy Miedziana Góra. Farsz składał się z białej kiełbasy surowej z dziczyzny, rozdrobnionej, z konfiturą z czerwonej cebuli z żurawiną. Jak nam powiedziała Wanda Toporek to przepis na pierogi Świętego Jacka.

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Czerwone Korale” z Oblęgorka. Panie przygotowały pierogi szlachetne z cielęciny i warzyw. Przepis opracowała Danuta Lesiak i często z niego korzysta.

Trzecią lokatę przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich „Bobrzanki” za pierogi z gęsiną.

Poza konkursem królowały pierogi z tradycyjnym nadzieniem z mięsa, kapusty, grzybów oraz serem i ziemniaków. Te były najchętniej kupowane ale wielu amatorów znalazło się na farsz z kaszanki czy wątróbki.

Impreza odbywała się w scenerii Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy. Przyjechało na nią wyjątkowo wiele gości. Do stoisk z pierogami stały długie kolejki.

Zobaczcie galerię zdjęć z imprezy

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie