ŚWIĘTO WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH: 35. ROCZNICA WYBORÓW CZERWCOWYCH. Wojewoda Świętokrzyski zaprasza

Materiał informacyjny ŚWIĘTOKRZYSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W KIELCACH

Szanowni Państwo!

Obchodzimy 35. rocznicę wyborów parlamentarnych 1989 roku. Dzień 4 czerwca będzie dla nas zawsze symbolem wolności i demokracji. Zwycięstwo „Solidarności” otworzyło wówczas dla Polski nowy okres w dziejach, a także wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Była to nasza droga do wolności.

Zapraszam na uroczystości związane z tym wydarzeniem. We wtorek, 4 czerwca, w samo południe rozpocznie się w Kielcach „Święto Wolności i Praw Obywatelskich”. Czeka na Państwa wiele atrakcji.

Przed nami wybory do Parlamentu Europejskiego. 9 czerwca wybierzemy posłów, którzy będą reprezentować nas na europejskim forum. Zachęcam do udziału w wyborach. Mamy prawo do głosu i własnych decyzji. Nie zaprzepaśćmy tej okazji, bądźmy odpowiedzialni.

Józef Bryk
Wojewoda Świętokrzyski

ŚWIĘTO WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH: 35. ROCZNICA WYBORÓW CZERWCOWYCH. Wojewoda Świętokrzyski zaprasza

Święto Wolności i Praw Obywatelskich – Kielce, 4 czerwca 2024 roku.

Na rocznicowe obchody zapraszają: Wojewoda Świętokrzyski, Urząd Miasta Kielce oraz Komitet Obrony Demokracji.

Zbiórka krwi
9.00-12.00: w ramach rocznicowych obchodów Wojewoda Świętokrzyski organizuje akcję krwiodawstwa. Przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim pojawi się autobus – mobilna stacja poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Będzie to szczególna okazja do oddania krwi i zasilenia rezerw tego szczególnie cennego dla ratowania zdrowia i życia leku. Zapraszamy!

Toast za Wolność
12.00: róg ulic Małej i Sienkiewicza w Kielcach – rozmowy z uczestnikami wyborów z lat osiemdziesiątych oraz symboliczny tort.

„Komisja Wyborcza ’89” - życzenia dla Polski

12.00: Konkurs „Życzenia dla Polski” w „Komisji Wyborczej ‘89”. W „lokalu wyborczym”, stylizowanym na wzór lat osiemdziesiątych (na rogu ulic Małej i Sienkiewicza), będzie można oddać głos z „Życzeniami dla Polski”. Oddanie głosu to także udział w konkursie z nagrodami. „Lokal wyborczy” przygotuje Urząd Miasta.

  • Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: od 6 do 10 lat, od 11 do 17 lat oraz powyżej 18 lat. Życzenia można narysować czy namalować (kredkami, flamastrami, farbami itp.) bądź napisać w formie wiersza, rymowanki, eseju, opowiadania. Zakończenie „głosowania” przewidziano na godz. 17.30.
  • Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 czerwca podczas konferencji „Okrągły stół ds. pożytku publicznego” organizowanej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego. Wybrane prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy w urzędzie wojewódzkim. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.kielce.uw.gov.pl.
  • Celem „Okrągłych Stołów,” realizowanych we wszystkich województwach, jest zebranie oczekiwań ze strony organizacji pozarządowych, ale także ze strony administracji publicznej, w jaki sposób zmienić przepisy prawne, aby były one jak najbardziej przyjazne i stanowiły impuls do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
ŚWIĘTO WOLNOŚCI I PRAW OBYWATELSKICH: 35. ROCZNICA WYBORÓW CZERWCOWYCH. Wojewoda Świętokrzyski zaprasza

Z odezwy wyborczej Komitetu Obywatelskiego z 1989 r.

„Te wybory mogą być naszym sukcesem. Tak, możemy myśleć o sukcesie, chociaż jesteśmy zmęczeni i nieufni, chociaż mamy powody do gniewu i zwątpienia. Bierność, wyczekiwanie, gniew nie przyniosą dziś niczego dobrego. Przez rozważny i powszechny udział w wyborach uzyskamy znaczącą obecność w obydwu izbach Parlamentu. Jest w naszej mocy wprowadzenie do Sejmu i Senatu ludzi światłych i uczciwych, wiernych swoim wyborcom”.

„Te wybory muszą być zwrotem. Pora, aby Polska stała się krajem, w którym każdy będzie u siebie. Pora, aby Polska wróciła do Europy. Do dobrobytu i pełnej niezależności daleka droga, ale kiedy gospodarności i sprawiedliwości zaczną bronić nasi posłowie i senatorowie, wtedy będziemy mogli sobie powiedzieć - weszliśmy na tę drogę. Trzeba tylko, żeby Polak nie był mądry po szkodzie, żeby Polak był mądry przed wyborami. W tych wyborach zaszkodzą dobrej sprawie nie tylko bojkotujący, albo nieobecni, zaszkodzą również ci, co się zagubią, zagapią, nie do końca zrozumieją jak i kogo wybierać. Dlatego musimy poznać swoich kandydatów i dowiedzieć się, jak na nich głosować”.

Z odezwy wyborczej Komitetu Obywatelskiego z 1989 r.


Wszystko zaczęło się w Polsce!

6 lutego 1989: początek obrad Okrągłego Stołu.
4 czerwca 1989: wybory parlamentarne w Polsce.
4 lipca 1989: pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu.
24 sierpnia 1989: Tadeusz Mazowiecki otrzymał misję tworzenia rządu (powołanego 12 września).
9 listopada 1989: rozpoczęło się burzenie Muru Berlińskiego.
17 listopada 1989: demonstracje studentów i początek „aksamitnej rewolucji" w Czechosłowacji.
16 grudnia 1989: wybuch powstania przeciw komunistycznemu dyktatorowi w Rumunii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie