Świętokrzyscy łucznicy na razie bez medali w Danii

/PK/
Nasza ekipa na zawodach w Nykobing.
Nasza ekipa na zawodach w Nykobing. Fot. Polski Związek Łuczniczy
Czwórka świętokrzyskich łuczników bez medali podczas rozgrywanych w duńskim Nykobing mistrzostw Europy juniorów i kadetów. Przynajmniej w rywalizacji indywidualnej.

W Danii reprezentuje nas czworo zawodników - w łukach klasycznych junior Maciej Fałdziński ze Stelli Kielce oraz kadeci Rafał Wójcik z ULKS Włoszczowice i Mateusz Fatyga z Karimy Prząsław oraz w łukach bloczkowych Aleksandra Karoń z Karimy.

W eliminacjach juniorów Fałdziński zajął 47 miejsce z rezultatem 614 punktów, w gronie kadetów Wójcik był 23 (635), tuż przed 24 Fatygą (634). W łukach bloczkowych Karoń zajęła ostatnie, 18 miejsce (579).
W strzelaniach finałowych dwójka świętokrzyskich łuczników doszła do 1/8. Fałdziński pokonał kolejno Austriaka Gregora Gappmayera 7:1, Szweda Marcusa Lagneholta 6:4, Brytyjczyka Ashe Morgana 6:0, ale w pojedynku o wejście do ósemki uległ Holendrowi Rickowi van der Oeverowi 4:6. Podobna była historia startu debiutującego na wielkiej imprezie Wójcika - najpierw były zwycięstwa z Finem Eero Maenpaą 6:0 i z Ukraińcem Iwanem Sztyrbu, a w 1/8 porażka z Niemcem Marcem Rudowem 1:7. Na pierwszej rundzie finałowej zakończył udział Fatyga, który po dogrywce przegrał z Łotyszem Karlisem Gribulisem 5:6 (strzały barażowe - 8:9).

W nielicznej stawce juniorek strzelających z tak zwanych compoundów Karoń w 1/16 uległa w pierwszej rundzie Estonce Saskii Kaldemae 99:133.

Nasi łucznicy mają jeszcze szanse na medale w zawodach mikstów i drużyn. Wśród juniorów polski zespół z Fałdzińskim w składzie w eliminacjach zajął 11 miejsce i w 1/8 zmierzy się z Holandią; kadeci (Wójcik, Fatyga) uplasowali się na siódmym miejscu i w 1/8 będą się pojedynkować z Danią. W mikstach kadetów Wójcik, w parze z Karoliną Farasiewicz, w 1/8 zmierzą się z Brytyjczykami, Jacobem Vickiem i Broyony Pitman.