MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy młodzi poeci rozwijają skrzydła. Odnoszą kolejne sukcesy

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Na ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Od lewej: Martyna Śmiech, Norbert Sierpień, Katarzyna Sobota, Karolina Bugajska z Literackiego Światła Młodych oraz poetka Zofia Walas (Boguwola) i Anna Zielińska-Brudek prezes Związku Literatów Polskich Oddział Kielce.
Na ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Od lewej: Martyna Śmiech, Norbert Sierpień, Katarzyna Sobota, Karolina Bugajska z Literackiego Światła Młodych oraz poetka Zofia Walas (Boguwola) i Anna Zielińska-Brudek prezes Związku Literatów Polskich Oddział Kielce.
Niemałymi sukcesami mogą pochwalić się młodzi literaci zgrupowani w „Literackim świetle młodych” działającym przy Związku Literatów Polskich w Kielcach. Zawiązane pół roku temu koło, korzystające z możliwości twórczych spotkań w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach akcentuje swoje aspiracje twórcze na różnych publicznych arenach, nie tylko regionalnych.

Dwóch młodych twórców-Norbert Sierpień i Michał Czech Rusinow zadebiutowali w ogólnopolskim kwartalniku literackim, redagowanym przez Marlenę Zynger, członkinię Związku Literatów Polskich Oddział w Warszawie. Wiersze zaprezentowane w lipcu ubiegłego roku, podczas ogólnopolskiej wystawy „Twarze współczesnych poetów polskich”, w kieleckiej bibliotece wzbudziły podziw u poetyckich autorytetów. Marlena Zynger inicjatorka udanego spotkania poruszona dojrzałością młodych twórców zapowiedziała publikacje ich wierszy w ogólnopolskim Kwartalniku Literacko-Kulturalnym „LiryDram”. Tak tez się stało i nasi młodzi jeszcze literackim stażem, ale dojrzali zawodowo przedstawiciele, zaprezentowani zostali wśród znanych i uznanych w kraju twórców poezji. Jest to bez wątpienia ogromne wyróżnienie, które mobilizuje do dalszej twórczości.

Kolejna utalentowana osoba Martyna Śmiech, przewodnicząca „Literackiego światła młodych”, w 2023 roku została laureatką dwóch ogólnopolskich konkursów poetyckich. Podczas Chojnickiej Nocy Poetów zdobyła pierwszą nagrodę w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Jednego Wiersza. W listopadzie Martyna została wyróżniona podczas finału XXXI Sejmiku Poety „Pod Diablą Górą” w Bukowie. Miesiąc później zajęła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Piękno Stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II.

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisze wiersze od najmłodszych lat. Jej twórczość stanowi przepełniona kobiecą intymnością dojrzała i wrażliwa poezja. Publikuje ją w mediach społecznościowych, a wiersze docierają do wielu tysięcy odbiorców. Martyna w 2020 roku wydała swój debiutancki tom poezji pt. „365”, obecnie zakończyła pracę nad kolejną publikacją, która ukaże się w najbliższych miesiącach. Z kolei Katarzyna Sobota, autorka zbioru opowiadań „Kołysanki i inne fantazje” jest twórcą hymnu młodych literatów „Narodził się poeta”. Zdobył on pierwszą nagrodę w slamie poetyckim podczas festiwalowych dni Herlinga Grudzińskiego w Kielcach, w którym udział wzięło czternastu członków „Literackiego światła młodych”. Wiele osób miało możliwość usłyszeć go nie tylko podczas festiwalu na kieleckiej Sienkiewce, ale także na ulicy Jana Pawła, gdzie spotykają się młodzi twórcy. Koło posiada już swoją stronę internetową, gdzie zaprasza wszystkich zainteresowanych a bardziej konserwatywnym i zachowawczym wielbicielom poezji i literatury już niedługo zaserwuje Almanach Poetycki, który ukaże się w tym roku.

Swoim doświadczeniem piszącą młodzież wspierają poetki i pisarki - Anna Błachucka, Lidia Jędrocha-Kubicka, Zofia Walas (Boguwola) oraz Monika Zając, polonistka Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Kielc.

- Te bez wątpienia osiągnięcia twórcze wydają się być dobrym prognostykiem na przyszłość - mówi Anna Zielińska-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich. - Nasuwa się też refleksja, ale już nie w formie pytania "Kto mi dał skrzydła", lecz sugestia granicząca z pewnością, że będą je rozpościerali coraz szerzej, szybowali coraz wyżej… dla dobra kieleckiej kultury.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie