Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy twórcy pokażą w świecie jak tworzy się muzykę

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
W poniedziałek, 1 marca ruszy ciekawy projekt muzyczny dotyczący głównie muzyki tradycyjnej i folklorystycznej z Polski, Anglii, Hiszpanii i Szwecji. Przedsięwzięcie powstało na bazie pomysłu obozu muzyczno-językowego "MUZOLINGUA", który odbył się w Świętokrzyskiem w sierpniu ubiegłego roku.

W projekcie wzięli udział dzieci i młodzież, a także muzycy z naszego regionu. Wśród nich Włodek Kiniorski, Anna Hamela, Grzegorz Michta, Agnieszka Kowalczyk-Krzysiek, czy mieszkający w naszym regionie Antoni "Ziut" Gralak.

Projekt był czystym tyglem kreatywności i międzynarodowości za sprawą udziału w projekcie obcokrajowców i wolontariuszy międzynarodowych, stąd pojawił się pomysł na organizację go w wymiarze międzynarodowym. Pomysłodawcą projektu jest Kama Kępczyńska-Kaleta, która sama od 25 lat śpiewa w zespole ludowych Bielinianki, jest propagatorką zachowania kultury ludowej naszego regionu, a na swoim koncie ma koordynację ponad 90 projektów międzynarodowych.

Projekt będzie realizowała w partnerstwie z muzykiem popularnego zespołu Dikanda, Szymonem Bobrowskim, który pochodzi z Podhala.

Partnerami międzynarodowymi w projekcie są Szkoła Muzyczna w Gallivare w północnej Szwecji, organizacja Creativity Works Preston z Wielkiej Brytanii i Permacultura Cantabria z Hiszpanii. Podczas projektu odbędą się 4 obozy muzyczne, podczas których młodzi ludzie tworzyć będą muzykę, uczyć od siebie nawzajem.

Założeniem projektu jest pokazanie młodym ludziom wszystkich aspektów pracy muzyka, począwszy od tworzenia muzyki i słów do promocji materiału w mediach społecznościowych. Każdy obóz zakończy się dużym koncertem, podczas którego młodzi ludzie zaprezentują efekty swojej pracy, a także flash moby uliczne w 4 miastach europejskich.

Ciekawym elementem projektu jest to, że jednym z zadań będzie promocja niszowych piosenek każdego z krajów w dostępnych kanałach w każdym kraju, tak aby oberek świętokrzyski i podhalański zbój zabrzmiały w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Hiszpanii.

Dodatkowym elementem będzie przygotowanie przez uczestników oryginalnej aranżacji piosenek każdego z partnerów w oryginalnej wersji językowej, dzięki czemu usłyszymy podczas koncertu młodzież śpiewająca gwarą we własnych interpretacjach.

Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Erasmus+ w ramach dodatkowego konkursu dla sektora kreatywnego ogłoszonego we wrześniu 2020r. Do komponentu współpracy młodzieży zostało złożonych 50 projektów, a tylko 15 uzyskało dofinansowanie. Projekt MUZOLINGUA INTERNATIONAL uzyskał bardzo wysoką ocenę, gdyż doskonale wpisał się w założenia konkursu, a także przewidywał innowacyjne i kreatywne działania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie