Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Czekają wielkie zmiany! Jakie? Zobaczcie relacje z Kielc i powiatów

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Wypoczęci, zadowoleni i zmotywowani do nauki. Ponad 150 tysięcy świętokrzyskich uczniów rozpoczęło w poniedziałek, 4 czerwca nowy rok szkolny. Na szkolnych korytarzach zorganizowano tradycyjne apele, dyrektorzy przywitali dzieci i młodzież po dziewięciu tygodniach wakacji. Zobaczcie relacje z rozpoczęcia roku szkolnego w Kielcach i świętokrzyskich powiatach, szczegółowo opisujemy również zmiany, które zajdą w edukacji w roku szkolnym 2023/2024.

Co nowego w roku szkolnym 2023/2024? Najważniejsze zmiany

Otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności, wprowadzenie nowego przedmiotu biznes i zarządzenie, kontynuacja i rozwój programu „Laboratoria Przyszłości” w szkołach ponadpodstawowych, mLegitymacje szkolne, bezpłatne laptopy dla uczniów i nauczycieli, włączenie gier edukacyjnych do podstawy programowej – to tylko wybrane zmiany, które zaczną obowiązywać w nowym roku szkolnym 2023/2024. Nauczyciele otrzymają także specjalną nagrodę z okazji 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1125 złotych. Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym przedstawiło kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki podczas wspólnej konferencji prasowej.

– Zaczynamy zatem rok szkolny 4 września pełni optymizmu, że będzie to rok rzeczywiście bardzo pomyślny i dla uczniów, i dla ich rodziców, i dla nauczycieli

- powiedział Minister Edukacji i Nauki.
Podczas konferencji prasowej z udziałem kierownictwa Ministerstwa Edukacji i Nauki minister Przemysław Czarnek zapowiedział kontynuację takich programów jak: „WF z AWF”, „Laboratoria Przyszłości”, „Poznaj Polskę”, Mobilne Laboratoria Przyszłości. Zaznaczył, że w roku szkolnym 2023/2024 powstaną pierwsze Branżowe Centra Umiejętności, a uczniowie I klas szkół ponadpodstawowych będą uczyli się nowego przedmiotu biznes i zarządzanie.

Laptopy dla uczniów i nauczycieli

Najprawdopodobniej już we wrześniu bezpłatne laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas IV szkół podstawowych. Z kolei w październiku startuje program „Laptop dla nauczyciela”. Sprzęt, który trafi do uczniów, będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników. Sprzęt zostanie objęty 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii.

W październiku rusza także program „Laptop dla nauczyciela”, w ramach którego nauczyciele otrzymają bony o wartości 2,5 tysiąca złotych na zakup sprzętu komputerowego – będą mogli kupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. Korzystanie z nowoczesnego sprzętu pozwoli nauczycielom na skuteczniejszą realizację podstawy programowej, urozmaicanie prowadzonych lekcji, poszerzanie wiedzy i rozwój kompetencji cyfrowych.

Nagroda specjalna z okazji 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej

14 października 2023 roku będziemy świętować 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Była to jedna z pierwszych państwowych instytucji oświatowych w Europie, która stworzyła podwaliny systemu szkolnictwa w Polsce. Komisja Edukacji Narodowej to także organ-protoplasta dzisiejszego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele otrzymają nagrody specjalne w wysokości 1125 złotych.

mLegitymacje szkolne

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. mLegitymacja szkolna nie będzie – tak jak dotychczas – wydawana na wniosek pełnoletniego ucznia lub rodziców niepełnoletniego ucznia. Szkoły będą zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji szkolnej także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja szkolna będzie wydawana pełnoletniemu uczniowi, a uczniowi niepełnoletniemu – jeżeli rodzice tego ucznia nie wyrazili sprzeciwu.

Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych

Od 1 września 2023 roku biznes i zarządzanie zastąpi podstawy przedsiębiorczości. To nie tylko nowa nazwa przedmiotu, ale przede wszystkim zmiana o charakterze jakościowym. Dzięki niej podczas zajęć lekcyjnych uczniowie szkół ponadpodstawowych będą poznawali i omawiali zagadnienia, które do tej pory nie były obecne w edukacji szkolnej. Szczególny nacisk w ramach biznesu i zarządzania będzie położony na pracę w grupach, business case study oraz rozwijanie kompetencji liderskich. Te zagadnienia to odpowiedź na wzywania współczesnego świata, wynikające między innymi z rozwoju nowych technologii czy przemian społeczno-gospodarczych. Nowego przedmiotu będą mogli uczyć nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania podstaw przedsiębiorczości.

Zobaczcie relacje z rozpoczęcia roku szkolnego w:
KIELCACH

ORAZ W POWIECIE

BUSKIM

JĘDRZEJOWSKIM

KIELECKIM

KAZIMIERSKIM

KONECKIM

OPATOWSKIM

PIŃCZOWSKIM

OSTROWIECKIM

SANDOMIERSKIM

SKARŻYSKIM

STARACHOWICKIM

STASZOWSKIM

WŁOSZCZOWSKIM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie