Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyska Karta Seniora zdaje egzamin. Korzystają na niej ludzie starsi i przedsiębiorcy

Marzena Smoręda
freeimages.com
Od września 2016 roku w naszym regionie działa Świętokrzyska Karta Seniora. Korzystając z tego projektu osoby starsze mogą uczestniczyć w specjalnej zniżkowej ofercie w zakresie kultury, turystyki, rekreacji, usług zdrowotnych czy motoryzacyjnych na terenie województwa.

O karcie słyszało wiele osób, ale do tej pory, skorzystało niewielu. Jak przyznają jednak seniorzy, bardzo chętnie wykorzystają te możliwości, tym bardziej, że można sporo zaoszczędzić.

Jak wynika z ulicznej sondy, możliwość korzystania z takich zniżek, seniorzy oceniają jako bardzo potrzebną i znaczaca przy ich skromnym budżecie.

25 partnerów akcji

Autorem i realizatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, a pełnomocnikiem projektu z ramienia marszałka Adama Jarubasa jest Jerzy Pyrek. - Świętokrzyska Karta Seniora to przede wszystkim pomysł na finansowe wsparcie dla seniorów w dostępie do różnych form życia społecznego, kulturalnego, prozdrowotnego, ale i znakomita szansa dla świętokrzyskich przedsiębiorców i menadżerów na pozyskanie klientów i szerokie promowanie ich działalności - mówi Jerzy Pyrek.

- Mamy już 13 partnerów tego przedsięwzięcia, 12 stycznia, podpiszemy umowy o współpracy z kolejnymi 12 firmami i instytucjami. Wciąż czekamy na następnych, bo jest coraz większe zainteresowanie tym projektem. W pierwszych tygodniach funkcjonowania Świętokrzyskiej Karty Seniora przeżywaliśmy w urzędzie oblężenie. Nasi seniorzy masowo zgłaszali się po informacje i... plastikowe karty, bo tak wyobrażali sobie Świętokrzyską Kartę Seniora. Pragnę jednak wyjaśnić, że nie jest to żadna legitymacja. Zastępuje ją po prostu dowód osobisty. Żeby mieć uprawnienia do zniżek, wystarczy mieć ukończony 60 rok życia - wyjaśnia pełnomocnik.

Medycyna, kultura i wypoczynek
Co zyskują w naszym regionie seniorzy po sześćdziesiątce? Przede wszystkim możliwość korzystania ze zniżek w dostępie do różnych form turystyki, kultury, usług medycznych i prozdrowotnych. Ludziom, dla których barierą w dostępie do nich były finanse, dzięki ulgom łatwiej jest sobie teraz pozwolić na rozrywkę czy rehabilitację.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 13 świętokrzyskich firm i instytucji, wkrótce dołączy 12 kolejnych. Oto instytucje i firmy, które już dają zniżkę dla seniorów. Kielce: Wojewódzki Dom Kultury, Muzeum Narodowe, Teatr imienia Stefana Żeromskiego, Przychodnia Synapsa, Nissan ABT Autoniss; powiat kielecki: Muzeum Wsi Kieleckiej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika w Chrustach, Dom Opieki Rodzinnej w Pierzchnicy, powiat ostrowiecki: Stowarzyszenie Delta Bałtowski Kompleks Turystyczny; powiat opatowski: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe; powiat buski: Słoneczny Zdrój Hotel Medical SPA&Wellness, Uzdrowisko Busko-Zdrój.

I tak, w ramach projektu seniorzy w Wojewódzkim Domu Kultury płacą za bilety do kina 5 złotych, mogą też po niższej cenie korzystać z kursów tańca czy za darmo z Filmowej Akademii. W Ośrodku Polanika w Chrustach czekają na nich promocyjne pakiety na zabiegi i rehabilitację. Dla sześćdziesięciolatków atrakcje ma Muzeum Wsi Kieleckiej. - Przystąpiliśmy do projektu tuż przed końcem sezonu, dlatego gości z tej grupy wiekowej spodziewamy się wraz z początkiem wiosny - mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

Do tych atrakcji dołącza czwartek 12 kolejnych, wśród nich: Muzeum Historyczno -Archeologiczne w Ostrowcu, Świętokrzyski Klub Karate Kyokushin w Kielcach, Centrum Kształcenia Ustawicznego College Medyczny w Kielcach, Empik School Kielce, Muzeum Orła Białego w Skarżysku, Fabryka Porcelany AS Ćmielów, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Gospodarstwo Agroturystyczne Leśne Zacisze w Lisowie-Wygwizdowie, Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Masłowie, Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Osób starszych szybko przybywa

- Docelowo Świętokrzyska Karta Seniora będzie dla naszych mieszkańców biletem wstępu ze zniżką do atrakcji na terenie całego kraju. Do nas także przyjeżdżać będą seniorzy po tańsze atrakcje. To działania związane nie tylko z promocją regionu i naszej gospodarki, ale i znak czasu, ponieważ ludzi starszych szybko przybywa. W 2050 roku według prognozy demograficznej dla Świętokrzyskiego znacznie przybędzie osób w wieku 70-74 lata - w miastach o 66 procent, a na wsiach aż o 112,3 procent! Osób po 85 roku życia będzie ponad trzy razy tyle, co dzisiaj. W interesie społecznym jest więc troska o dobrą formę naszych seniorów - mówi Jerzy Pyrek.

Tańsze bilety do teatrów, muzeów oraz na zajęcia sportowe czy rehabilitację to zdaniem seniorów trafiony pomysł na uaktywnienie ludzi starszych.

Co to jest Świętokrzyska Karta Seniora?
Świętokrzyska Karta Seniora jest formą dodatkowego wsparcia dla seniorów w dostępie do różnych form życia społecznego, kulturalnego, prozdrowotnego i gospodarczego.
Oferuje ona seniorom specjalne ulgi, usługi bądź uprawnienia. Do korzystania z uprawnień wynikających ze Świętokrzyskiej Karty Seniora uprawniona jest każda osoba zamieszkała na terenie Polski, która ukończyła 60 lat. Dokumentem potwierdzającym możliwość skorzystania z przywilejów wynikających z karty seniora jest ważny dowód osobisty.

Zapytaliśmy naszych seniorów czy, ludziom starszym potrzebne są zniżki na kulturę, sport i rozrywkę?
Krystyna Mudryk:- Nie wyobrażam sobie żebym emeryturę przesiedziała w domu. Bardzo chętnie korzystam z wszelkich możliwości taniej rozrywki, dlatego pomysł z Kartą Seniora jest według mnie trafiony w dziesiątkę.
Wiesława Kobus: - Słyszałam o Karcie Seniora, ale do tej pory nie korzystałam z tych przywilejów. Każda finansowa ulga dla seniorów bardzo ułatwia nam życie za bardzo skromne emerytury. Chętnie to wykorzystam.
Stefan Sztuk: - Każda zniżka i ułatwianie życia ludziom starszym jest godna pochwały. Na emeryturze barierą w życiu są finanse, dlatego taka pomoc daje nam szanse na drobne przyjemności .
Antoni Dąbrowski:- Bywam tylko w swoim Klubie Seniora, nie chodzę już na imprezy, ale dla ludzi starszych, którzy mają jeszcze na to ochotę to dobry pomysł. Zaoszczędzą w ten sposób parę złotych, o które w portfelu emeryta jest bardzo trudno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie