Świętokrzyski Folk Fashion. Niezwykły pokaz mody w Kielcach...

  Świętokrzyski Folk Fashion. Niezwykły pokaz mody w Kielcach [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Bilska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Świętokrzyski Folk Fashion. Niezwykły pokaz mody w Kielcach [WIDEO, ZDJĘCIA]
  1/85
  przejdź do galerii

  ©Anna Bilska

  Niezwykły pokaz mody odbył się w piątek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zaprezentowano tam unikatową kolekcję studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, inspirowaną współczesną i historyczną sztuką ludową, folklorem i kulturą regionu świętokrzyskiego. Młodzi ludzie pracowali pod kierunkiem inicjatorki projektu, Augustyny Nowackiej.


  Pokaz oryginalnej mody oprawiły występy lokalnych artystów. Gości, uroczystym polonezem w ludowych strojach, powitał działający od lat 70-tych Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Do wspólnego śpiewania zachęcały zespoły Tonika, Kapela sióstr Piotrowicz, Violki i Małe Skrzypeczki. Wszystkie formacje wykonały odpowiedni do okazji, ludowy repertuar.

  Do wspólnego śpiewania z przytupem nie trzeba było namawiać prezydenta Kielc, Bogdana Wenty, wiceprezydenta Marcina Różyckiego, czy przewodniczącego Rady Miasta Kielce Kamila Suchańskiego, który na pokaz przybył z narzeczoną, radną Katarzyną Kwietniak. Śpiewał też Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej i... pełna sala Wojewódzkiego Domu Kultury.

  Po muzycznej uczty, przyszedł czas na główny punkt wieczoru. Publiczność zobaczyła kolekcję ubiorów (16 modeli), inspirowaną współczesną i historyczną sztuką ludową, folklorem i kulturą regionu świętokrzyskiego pochodzącą ze zbiorów Izby Regionalnej Wojewódzkiego Domu Kultury. A stworzyli ją studenci Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: Ewa Tokarczyk, Wojciech Twardy, Katarzyna Majcher i Klaudia Wieczorek.

  Twórcy projektów inspirację czerpali nie tylko ze strojów ludowych, ale też z garncarstwa, rzeźby, malarstwa i rękodzieła. W roli modelek i modeli debiutowali tancerze ze Studia Tańca i Stylu Rewanż Tomasza Rowińskiego. Chwalono nie tylko uśmiechnięte i naturalne modelki, ale też choreografię. Duże wrażenie zrobiły też fryzury, o które zadbał stylista Marcin Kwieciński. On sam także wystąpił w roli modela.

  Na zakończenie wieczoru odbyła się licytacja dwóch strojów, które ostatecznie przekazano za 600 złotych każdy. Dochód pomoże 9-letniej Nadii Szostak z Kielc, która choruje na na mózgowe porażenie dziecięce i zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi. Dziewczynka potrzebuje skomplikowanych operacji, których koszt to około 700 tysięcy złotych. Podczas wieczoru dla Nadii zbierano także datki do puszki.

  Każdy z wylicytowanych strojów zostanie przeszyty tak, aby pasował do nowego właściciela. Jeden z nich kupiła kielecka radna Katarzyna Kwietniak.

  Chętnych do zakupu strojów jest więcej. - Każdego dnia otrzymuję zapytania o to, gdzie i kiedy będzie można kupić ubrania z kolekcji. Zainteresowana jest nawet pochodząca z Kielc aktorka, Dagmara Domińczyk, która robi karierę w Ameryce - zdradziła Augustyna Nowacka.

  Kolekcja ma promować region i będzie prezentowana podczas imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce