Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM w Kielcach dla rozwoju firm z terenu powiatu staszowskiego. Pojawią się także nowi inwestorzy?

Paweł Więcek
Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (23 zdjęcia)
W jaki sposób Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach przyczyni się do rozwoju firm z terenu powiatu staszowskiego? Czy instytucja przyciągnie nowych inwestorów do strefy ekonomicznej w Staszowie? O tym rozmawiano we wtorek podczas spotkania kierownictwa GUM z lokalnymi przedsiębiorcami.

Główny Urząd Miar z okazji obchodów Tygodnia Przedsiębiorcy przeprowadził w ostatnich dniach serię konferencji z udziałem przedstawicieli świata biznesu ze Świętokrzyskiego. Z ramienia instytucji w wydarzeniach uczestniczyli prezes GUM profesor Jacek Semaniak, wiceprezes Andrzej Kurkiewicz oraz dyrektor generalny Piotr Ziółkowski. Jedno ze spotkań odbyło się w Zakątku Świętokrzyskim w Grzybowie. Z zaproszenia skorzystali właściciele oraz szefowie największych firm z powiatu staszowskiego.

Do współpracy z Głównym Urzędem Miar w obszarze badań i rozwoju oraz wzmacniania potencjału kadr zachęcał prezes Jacek Semaniak. Jak mówił, budowany w Kielcach Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny stworzy nowe warunki dla polskiej metrologii.

- Zyskamy najnowocześniejsze laboratoria w Europie. Aparatura na najwyższym światowym poziomie otworzy przed nami nowe perspektywy badawcze. W ramach tego projektu nastąpi radykalna zmiana profilu działalności GUM. Instytut poza kwestiami dopuszczenia do użytkowania różnych produktów i usług czy wzorcowania aparatury będzie stanowił zaplecze dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej ściśle skorelowanej z potrzebami sektora przedsiębiorstw – mówił profesor Jacek Semaniak.

- Duzi potentaci mają środki na to, by lokować własne centra badawczo-rozwojowe, natomiast ważnym partnerem dla budowania tej działalności są małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą skorzystać z oferty, którą szykujemy w ramach Kampusu. To jest nowe otwarcie. Chcemy być otwarci na pomysły, które rodzą się po stronie przedsiębiorców, oferujemy wsparcie aparaturowe oraz kadrowe – podkreślił profesor Jacek Semaniak.

Jak zaznaczył wiceprezes GUM Andrzej Kurkiewicz, instytucja jest gotowa na współpracę ze wszystkimi przedsiębiorstwami – zarówno małymi i średnimi, jak i wielkimi organizacjami biznesowymi. Dodał, że oferta GUM jest szczególnie atrakcyjna dla firm, które nie dysponują własną infrastrukturą badawczo-rozwojową.

- Kampus w Kielcach powstanie po to, by kreować produkty, procesy, wspomagać postęp technologiczny, pomagać w rozwiązywania problemów na, jakie może natrafiać przedsiębiorca. Wspólnie możemy wypracowywać rozwiązania lub adaptować te, które pojawiają się w innych państwach, i wdrażać je w Polsce. Agenda badawcza za każdym razem może być dostosowana do potrzeb przedsiębiorcy. Model współpracy zakłada typowe zlecenia na wykonanie badań po tworzenie specjalistycznych nowych wzorców pewnych rozwiązań czy też badanie prototypów produktów przed wdrożeniem na rynek – mówił Andrzej Kurkiewicz.

Budowa Świętokrzyskiego Kampusu GUM w Kielcach zakończy się w styczniu 2023 roku. Uruchomienie laboratoriów planowane jest od stycznia 2024 roku. W kampusie będą prowadzone prace metrologiczne w kilku dziedzinach: akustyki, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii oraz technologii cyfrowych.

Jak mówi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, obecność Kampusu w Kielcach przyczyni się do rozwoju gospodarczego powiatu staszowskiego. - Nasi przedsiębiorcy skorzystają z tego, że GUM jest na miejscu. Dzięki dostępowi do badań będą się szybciej rozwijać. Kampus będzie także działać jak magnes dla firm z zewnątrz. Mamy nadzieję, że Kampus zachęci je do wejścia na naszą strefę ekonomiczną – mówi Leszek Kopeć.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie