Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku działa, ale jeszcze nie w pełni

/bb/
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku można w środku zwiedzać, choć nadal trwają w nim prace wykończeniowe. Przez to jednak o wizycie trzeba uprzedzić.
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku można w środku zwiedzać, choć nadal trwają w nim prace wykończeniowe. Przez to jednak o wizycie trzeba uprzedzić. Łukasz Zarzycki
W listopadzie wszystkie prace przy ośrodku "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku mają się zakończyć.

Działa, ale jeszcze nie w pełni. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku można zwiedzać, ale najpierw trzeba to zgłosić. Wszystko przez to, że jeszcze trwają prace budowlane.

Oficjalnie ośrodek został otwarty w czerwcu tego roku, podczas XI Spotkań z kulturą żydowską. Wtedy też dostał imię Majera Małego, przed wojną mieszkańca Chmielnika. Choć doszło do inauguracji, cały czas trwały prace renowacyjne związane z jego budową, zwłaszcza z górną częścią synagogi żydowskiej, bo to w niej mieści się "Świętokrzyski Sztetl".

Największą jego atrakcją jest szklana bima, czyli miejsce, które przeznaczone było do czytania Tory, a w którym teraz odbywać będą się koncerty. Zostało ono wykonane w ostatniej chwili przed otwarciem, ale reszta prac trwa w dalszym ciągu.

- Z wykonawcą podpisaliśmy już tyle aneksów do umowy, że trudno zliczyć. W każdym razie ostateczny termin zakończenia budowy mija 10 listopada i nie wyobrażamy sobie, by było inaczej - mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl".
W związku z tym, choć Sztetl można zwiedzać, trzeba wcześniej dać o tym znać. Gdy podróżując przez Chmielnik ktoś podjedzie pod synagogę i zechce obejrzeć bimę, na razie srogo się zawiedzie. - Właśnie ze względu na wciąż trwające prace, obiekt zazwyczaj stoi zamknięty. Można go zwiedzać jedynie uprzedzając o tym - wyjaśnia Dziarmaga.

Ośrodek "Świętokrzyski Sztetl" na razie nie prowadzi działalności turystycznej, właśnie ze względu na ślimaczący się remont. Aby wpuszczać chętnych do zwiedzenia, świadczy usługi przewodnickie. Opłata wynosi 25 złotych za godzinę pracy przewodnika dla grupy do 50 osób.
Chętni do zwiedzania proszeni są o poinformowanie o tym w siedzibie ośrodka przy ulicy Wspólnej 13, pokój numer 20, lub o kontakt pod numer telefonu: 41-354-24-12 (wewnętrzne 106 i 107).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie