Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie będzie dwujęzyczne? W przyszłym roku projekt pilotażowy dla szkół

Piotr Burda [email protected]
Jacek Wołowiec i Krzysztof Łysak ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zachęcają do  udziału w projekcie.
Jacek Wołowiec i Krzysztof Łysak ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zachęcają do udziału w projekcie. Aleksander Piekarski
Jesteśmy jedynym województwem, w którym nie ma szkoły z nauczaniem dwujęzycznym. W przyszłym roku sześć świętokrzyskich szkół będzie realizować pilotażowy projekt językowy.

Akcja zaczyna się z opóźnieniem. Na mapie krajowych szkół, w których realizowane jest nauczanie dwujęzyczne, województwo świętokrzyskiej jest "białą plamą". Jeśli do tego dodać, że w Luksemburgu 66 procent szkół uczy w ten sposób, a na Malcie połowa, to dystans do nadrobienia jest spory.

O co chodzi w nauczaniu dwujęzycznym? - Polega na tym, że niektóre lekcje lub ich fragmenty przeprowadzane są w języku obcym. Nie chodzi o zdobycie dyplomów czy certyfikatów, ale o praktyczne wykorzystanie języka obcego na lekcji. Nauka kończy się tradycyjnym państwowym egzaminem - wyjaśnia Krzysztof Łysak ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Tym różni się nauczanie dwujęzyczne od Międzynarodowej Matury. Klasy przygotowujące do tej matury są w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Lekcje odbywają się tam w języku obcym, ale uczniowie realizują inny program i zdają maturę, jednakową na całym świecie.

Wprowadzenie nauczania dwujęzycznego nie jest łatwe. Są dwa warunki: nauczyciel geografii czy matematyki musi doskonale znać język obcy, aby prowadzić w nim lekcje. Wymusza to drugi warunek, że słuchający go uczniowie zrozumieją przekaz, czyli też muszą znać język. - To nie są rzeczy łatwe do pogodzenia, poziom umiejętności językowych uczniów w klasie może być różny. Lekcje dwujęzyczne mają sens tylko wtedy, gdy teoretycznie najsłabszy uczeń zrozumie przekaz nauczyciela - mówi Krzysztof Łysak.

Dlatego potrzebne są przygotowania. W grudniu rusza pilotażowy program, w którym weźmie udział sześć świętokrzyskich szkół: dwie podstawówki, dwa gimnazja i dwie szkoły ponadgimnazjalne. - Chcemy, aby szkoły biorące udział w pilotażu zorganizowały w pierwszej połowie 2015 roku projekty, w których będą posługiwać się językiem obcym. Może to być na przykład matematyczne święto Liczby Pi - mówi Krzysztof Łysak. Po tym pilotażu szkoły miałyby już otwartą drogę do nauczania dwujęzycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie