Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą. Leczenie będzie jeszcze skuteczniejsze. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przypieczętowało swoją współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą imienia Stanisława Staszica w Krakowie. Umowa została podpisana w poniedziałek. 23 października. Współpraca lekarzy z naukowcami pozwoli na wykorzystanie sztucznej inteligencji do lepszego analizowania danych pacjenta, a tym samym skuteczniejszej diagnostyki i wyboru najbardziej optymalnego i bezpiecznego planu leczenia.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą. Leczenie będzie jeszcze skuteczniejsze

Współpraca dotyczyć będzie radioterapii. Dzięki specjalnym systemom dane dotyczące pacjentów oraz przebiegu leczenia będą analizowane. To stworzy odpowiednie modele, które pozwolą jeszcze dokładniej, skuteczniej, a przy tym bezpieczniej leczyć.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii nie krył radości. - Z Akademią Górniczo-Hutniczą współpracujemy już od lat, ale dziś jest szczególny moment, ponieważ rozpoczynamy nowy etap. Chodzi o precyzję i dokładność radioterapii. Bez pomocy inżynierów z AGH nasi pacjenci na pewno nie czuliby się tak bezpiecznie, jak teraz. Tylko interdyscyplinarność czyni postęp, a na tym nam zależy. Nasi pacjenci będą leczeni radykalnie przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa – zwrócił uwagę profesor Stanisław Góźdź.

Profesor Rafał Wiśniowski, prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej do spraw współpracy podkreślił, że Akademia jest jedną z najstarszych uczelni w Polsce. - Posiada już ponad 100-letnie doświadczenie w obszarze dziedzin inżynierskich. Przez ten czas oczywiście zmieniliśmy się i jednym z priorytetów jest teraz działanie w zakresie medycyny. Dlatego chcemy wesprzeć Świętokrzyskie Centrum Onkologii naszym doświadczeniem głównie w obszarze informatyki, fizyki medycznej oraz bezpieczeństwa medycznego. Mamy duże doświadczenie jeśli chodzi o sztuczną inteligencję czy przetwarzanie ogromnych baz danych. Mając bardzo specyficzny, wyrafinowany sprzęt, jego właściwości możemy w pełni wykorzystać tylko, jeśli jesteśmy do tego przygotowani. AGH wspomaga lekarzy, by te urządzenia, które są w dyspozycji szpitala, były właśnie wykorzystywane w 100 procentach – mówił profesor Wiśniowski.

Doktor Paweł Wołowiec, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wyjaśnia, jak współpraca wygląda w praktyce. - Ta współpraca będzie polegać między innymi na tym, że doświadczenie Akademii Górniczo-Hutniczej w zakresie sztucznej inteligencji będzie wykorzystywane do tego, by jeszcze lepiej móc analizować dane, które otrzymujemy w czasie przygotowania leczenia radioterapią i w czasie samego leczenia. Jednym z projektów będzie stworzenie modeli, które będą analizowały dane pacjenta. Dzięki temu będziemy mogli wybrać jak najbardziej optymalny plan leczenia. To zwiększy bezpieczeństwo i skuteczność – wyjaśnił lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie