Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie dla Ukrainy. Kilkaset osób wzięło udział w Gali Kulturalno-Integracyjnej w Filharmonii Świętokrzyskiej. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W uroczystości udział wzięli uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego.
W uroczystości udział wzięli uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. Dawid Łukasik
Pierwsza Gala Kulturalno-Integracyjna odbyła się w poniedziałek, 16 stycznia, w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Były podziękowania, wyjątkowy występ dzieci oraz występ zespołu tenorów ze Lwowa.

Wielka Gala Integracyjno-Kulturalna w Filharmonii Świętokrzyskiej

Wydarzenie organizowane jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej- Lidera Projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Głównym jego celem jest Integracja obywateli Ukrainy ze społecznością województwa świętokrzyskiego, a także możliwość prezentacji kultury i dziedzictwa naszego regionu.

W uroczystości udział wzięli uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego i są objęci wsparciem w ramach projektu, partnerzy projektu oraz inny zaproszeni goście. - Na dzisiejsze wydarzenie zostali zaproszeni nasi przyjaciele zza wschodniej granicy, którzy przyjechali do nas po 24 litego minionego roku. Pojawili się w Filharmonii, by spędzić miło czas, posłuchać muzyki. To bardzo ważne, ponieważ spotkają się tu uchodźcy z pięciu powiatów. Mogą się integrować, a trzeba przypomnieć, że niespełna rok temu zostali oni wyrwali brutalnie ze swojego miejsca zamieszkania, ze swojego domu. Musieli pożegnać się z pracą, a dzieci ze szkołą. Za pomocą projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” chcemy dać im trochę radości i wytchnienia od codziennych trosk. Na pewno, tak jak i my, każdego dnia oglądają to, co się dzieje w ich miastach, w ich kraju, a dzieje się bardzo dużo złego – wspomniała wicemarszałek Renata Janik.

Gala rozpoczęła się od występu polsko ukraińskiego zespołu dziecięcego – Pluszowe Nutki z Nowin. Dzieciaki zaśpiewały kolędy w obu językach. Następnie odbyła się część oficjalna, podczas której podziękowało partnerom projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” - miastu Kielce, powiatowi kieleckiemu, skarżyskiemu, starachowickiemu i włoszczowskiemu oraz Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki dziękowała wszystkim, którzy tak szeroko otworzyli drzwi i serca przed osobami, które zostały wypędzone ze swojej Ojczyzny. - To buduje wspólnotę i integruje. Warto pomagać – podkreśliła wiceminister.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zaznaczył, że fenomen polskiej pomocy polega na tym, że nie tworzymy obozów dla uchodźców, a przyjmujemy ich pod własnym dachem. - Cały czas staramy się stworzyć takie warunki, by czuli się państwo częścią naszej społeczności – dodał wiceminister Wawrzyk.

Senator Krzysztof Słoń wspomniał, że od 11 miesięcy utwierdza się w dumie, że jest Polakiem. - Mamy wspaniałą Ojczyznę oraz rodaków. Dziękuję również Ukrainie za to, że walczy o swoją przyszłość, ale też o cały wolny świat – powiedział senator.

Odznaczenia wręczono również osobom, które aktywnie realizują wsparcie dla uchodźców. Nagrody trafiły do:

  • księdza Andrzeja Drapały, prezesa Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie,
  • Pawła Malickiego oraz Łukasza Sobonia,
  • Krzysztofa Kality, prezesa Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód,
  • Liwiusza Falaka.

Zaproszeni goście mogli na koniec wysłuchać koncertu Zespołu LEONVOCI TENOR`S, czterech tenorów ze Lwowa, wraz z akompaniamentem Filharmonii Świętokrzyskiej, która wystąpiła pod dyrekcją Bahrii Romana- lwowianina.
Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w partnerstwie z miastem Kielce oraz powiatami: kieleckim, skarżyskim, starachowickim oraz włoszczowskim, a także przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Celem Projektu jest wsparcie, aktywizacja społeczna oraz zawodowa, adaptacja do warunków społeczno-kulturowych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutym 2022 roku w związku z trwającym konfliktem zbrojnym z Federacją Rosyjską. Wsparciem w ramach Projektu mogą zostać objęte osoby dorosłe w wieku aktywności zawodowej, zamieszkujące na terenie województwa świętokrzyskiego, a także dzieci oraz osoby starsze z ich najbliższego otoczenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie