Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie lasy pełne grzybiarzy. Co zrobić gdy zgubimy się w lesie? O tym musisz pamiętać!

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Od kilku tygodni świętokrzyskie lasy przeżywają prawdziwe oblężenie. Pod koniec czerwca rozpoczął się sezon na jagody. Po nich przyszedł czas na grzyby, których przez ostatnie dni poszukuje mnóstwo - mniej lub bardziej doświadczonych - grzybiarzy. Co zrobić gdy zgubimy się w leśnym gąszczu? Jak odnaleźć drogę powrotną? Pytamy zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce, Romana Wróblewskiego.

Świętokrzyskie lasy pełne ludzi. Co zrobić gdy zgubimy się w lesie? Zanim wybierzesz się na grzyby, musisz to wiedzieć

Ostatnia - ciepła i wilgotna aura sprawia, że w świętokrzyskich lasach pojawia się mnóstwo grzybów. Zachęceni pięknymi okazami, którymi grzybiarze chętnie chwalą się w mediach społecznościowych, zabieramy wiklinowe kosze i wyruszamy na leśne ścieżki.

Gęste zalesienie, kręcenie się w jednym miejscu, czy uważne przeszukiwania ściółki mogą sprawić, że w jednym momencie tracimy orientację. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odnaleźć drogę powrotną?

Jak mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kielce, Roman Wróblewski, do każdego wyjścia do lasu trzeba się przede wszystkim dobrze przygotować.

- Trzeba wiedzieć gdzie chcemy jechać, trzeba to przemyśleć, trzeba znaleźć sobie takie miejsce, gdzie możemy zostawić samochód, a ewentualnie jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej, to musimy wiedzieć gdzie wysiąść i w którą stronę chcemy pójść. Te wszystkie informacje są - ewentualnie, później potrzebne. Jeśli zagubimy się w lesie - na grzybach, czy na jagodach łatwo jest to zrobić, bowiem gdy klęczymy, kręcimy się w kółko, czy jest pochmurno - szybko możemy stracić orientację i pomylić kierunki. W takiej sytuacji - przede wszystkim - nie możemy popadać w panikę

- mówił na wstępie zastępca nadleśniczego, Roman Wróblewski.

Dodał, że dobre przygotowanie to także... naładowany telefon.

- Fajnie jeśli potrafimy korzystać z aplikacji, które obecnie są dostępne praktycznie w każdym telefonie, na przykład gdy jesteśmy w stanie wysłać pinezkę. Gdy się zagubimy, taką pinezkę wysyłamy pod numer alarmowy, czy nawet do znajomych i jest to bardzo pomocne - przyznał nadleśniczy.

Gdyby się okazało, że nie mamy telefonu przy sobie lub nie potrafimy korzystać z takich aplikacji, to pamiętajmy, że las jest podzielony liniami podziału powierzchniowego.

- Linie podziału powierzchniowego najczęściej wyznaczają w lesie prostokąty. Są to prostokąty o powierzchni od 20 do nawet 40 hektarów. W momencie kiedy się zgubimy, należy iść w jednym wybranym kierunku aż dojdziemy do takiej linii. To widać - są to proste linie o szerokości około 2-3 metrów. Jeśli dojdziemy do takiej linii, to idziemy wzdłuż niej, obojętnie w którą stronę, by dojść do skrzyżowania tych linii. Jeśli będziemy w miejscu gdzie krzyżują się te linie, to w południowo-zachodnim narożniku oddziału zawsze wbudowany jest słupek oddziałowy. Na tym słupku są cztery numery - cztery numery oddziałów na skrzyżowaniu których są linie. To już jest bardzo dobra informacja, bo w momencie kiedy dowiemy się, że ktoś stoi przy słupku oddziałowym, to my leśnicy już dokładnie wiemy, w którym miejscu ta osoba jest. Pamiętajmy, że wtedy nie należy już ruszać się z tego miejsca, tylko czekać na leśnika - wyjaśniał nadleśniczy.

Świętokrzyskie lasy pełne grzybiarzy. Co zrobić gdy zgubimy się w lesie? O tym musisz pamiętać!
Lasy Państwowe

Roman Wróblewski przypomniał także o metodach "zaczerpniętych" wprost z natury.

Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi lub pociąg. Dokładnie zapamiętajmy miejsce, gdzie aktualnie jesteśmy i spróbujmy ustalić kierunki świata. Popatrzmy na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrzmy na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych.

Przed wyjściem do lasu dobrze jest też zaopatrzyć się w mapę leśną, którą wcale nie tak trudno zdobyć. Kolorami zaznaczone są na niej nie tylko gatunki drzew, ale przede wszystkim numer oddziału leśnego.

- Na takiej mapie zaznaczone są też miejsca gdzie możemy zostawić samochód oraz większość dróżek i ścieżek leśnych - podkreślił nadleśniczy.

Ponadto pamiętajmy, że niezależnie od tego na jak długo wybieramy się do lasu, należy ze sobą zabrać coś do picia i coś do jedzenia oraz ubranie chroniące przed deszczem.

A zatem udanych i bezpiecznych wycieczek do lasu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie