Świętokrzyskie medale w wędkarstwie rzutowym na mistrzostwach w Estonii

/SAW/
medalistki w skishu spinningowym od lewej Czeszka Tereza Havelkowa, 	 Niemka Jana Maisel i Magda Kuza.
medalistki w skishu spinningowym od lewej Czeszka Tereza Havelkowa, Niemka Jana Maisel i Magda Kuza. archiwum prywatne
Aż 7 z 10 medali reprezentacji Polski na Rzutowych Mistrzostwach Świata seniorów w Estonii, zdobyli sportowcy świętokrzyscy.

Na Rzutowych Mistrzostwach Świata seniorów, które odbyły się w Tallinie reprezentacja Polski zdobyła 10 medali (1 złoty - 5 srebrnych i 4 brązowe). Do udanego startu przyczynili się w 2/3 zawodnicy z naszego regionu.

Mistrzem świata został Jan Kita z okręgu kieleckiego PZW (Koło PZW w Brodach - student Politechniki Świętokrzyskiej), który obronił zdobyte przed rokiem w Czechach trofeum w swej koronnej konkurencji - skishu multiplikatorowym. Zarówno w kwalifikacjach, jak i w finale Janek uzyskał po 95 pkt na 100 możliwych w czasie lepszym od Karela Koblihy z Czech (też 95 pkt.) i z wynikiem lepszym o 5 pkt. niż legenda światowego castingu, zdobywca największej ilości złotych medali w tej konkurencji - Steve Rajeffem z USA.

Mimo niezdobycia żadnego złotego medalu i nieobronienia zdobywanego przez 4 poprzednie lata z rzędu tytułu mistrzyni świata w odległości spinningowej kobiet, największą gwiazdą naszej reprezentacji była ponownie 19-letnia Magdalena Kuza (Koło PZW w Busku-Zdroju). Zdobyła indywidualnie 5 medali, a wspólnie z Natalią Pecyną z okręgu bydgoskiego również medal drużynowy. Największą wagę mają dwa srebrne medale zdobyte przez Magdę w wielobojach (5-boju i 7-boju), w tym zwłaszcza zdobyty po raz pierwszy przez nią srebrny medal w najbardziej prestiżowym 5-boju. Magda w obu tych wielobojach nieznacznie (o 1,5 i 2 pkt) przegrała z legendą światowego castingu, Niemką Janą Maisel.

W swojej koronnej konkurencji, rzucie na odległość ciężarkiem 7,5 grama (odległość spinningowa) Magdalena Kuza, mimo wygrania kwalifikacji wynikiem 73,97 m, zdobyła srebrny medal przegrywając ze świetnie dysponowaną w czasie finałów inną Niemką Sabriną Durwald (74,54 m).

Dwa medale brązowe Magda zdobyła w konkurencjach docelowych, tj. skishu spinningowym i multiplikatorowym. W pierwszym z nich rzuciła 90 pkt. ustępując o 5 pkt. niezawodnej Janie Maisel i Czeszce Terezie Havelkowej, a w drugim uzyskała 85 pkt. i przegrała o 15 i 5 pkt. z Niemkami Vereną Opitz i Janą Maisel.

Brązowy medal w klasyfikacji drużynowej nasze panie (Magdalena Kuza i Natalia Pecyna) wywalczyły po wyrównanej walce ze Słowaczkami, które udało się wyprzedzić dopiero w ostatniej konkurencji, tj. odległości spinningowej, dzięki dalekim rzutom obu naszych zawodniczek (Natalia również weszła do finału, gdzie zajęła VI miejsce). Zwyciężyły Czeszki przed Niemkami.

Nie udało się obronić medalowej pozycji z ubiegłych lat naszej męskiej drużynie, która zajęła czwarte miejsce za Niemcami, Czechami i Słowakami. Najlepszym zawodnikiem w naszej drużynie okazał się Jacek Kuza (okręg Kielce - Koło PZW Busko-Zdrój), który uzyskał 511,395 pkt. i zajął 8 miejsce w końcowej klasyfikacji 5-boju).

W kategorii kobiet Jagoda Żebrowska z Buska-Zdroju - Okręg Kielce PZW, zajęła w łącznej klasyfikacji 5-boju 13 miejsce.

Na mistrzostwach świata reprezentowane było 20 państw z 4 kontynentów.

mistrz świata w skishu multi Jan Kita z Brodów z pokonanymi Czechem Karelem Koblihą i Amerykaninem Stevem Rejeffem.