Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Nagrody Muzealne imienia Tadeusza Włoszka przyznane. Oto laureaci

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Laureaci po wręczeniu nagród
Laureaci po wręczeniu nagród Krzysztof Krogulec
Od czterech lat zarząd województwa świętokrzyskiego przyznaje Świętokrzyską Nagrodę Muzealną imienia Tadeusza Włoszka. Honoruje nią pracowników muzeów, którzy wyróżnili się tworząc wystawy o ponadregionalnym znaczeniu, publikacje w istotny sposób poszerzające wiedzę, prowadzących edukację muzealną czy też dbających o konserwację zbiorów. Uroczystość wręczenia tegorocznych nagród odbyła się podczas inauguracji XXXI Europejskich Dni Dziedzictwa w Wojewódzkim Domu Kultury w piątek, 8 września.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w następujących kategoriach:

  • Wystawa
  • Publikacja
  • Edukacja
  • Konserwacja Zbiorów.

Nagroda ma charakter pieniężny. Dodatkowym wyróżnieniem, w postaci płaskorzeźby, jest nagroda honorowa „Za Działalność Muzealną” dla jednej z instytucji muzealnej naszego regionu.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna imienia Tadeusza Włoszka upamiętnia jej patrona – zasłużonego dla naszego regionu kustosza i regionalistę”.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna - kategoria Wystawa

Za najciekawszą wystawę minionego sezonu zarząd województwa uznał „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką” z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierz i nagrodził jej twórczynię dr Urszula Stępień. Jest ona historykiem sztuki, kustoszem muzeum. Na otwartą w październiku 2022 r. wystawę „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było sztuką” składają się dokumenty, autografy i rękopisy pochodzące z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego, a przechowywane w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Na wystawę wybranych zostało ponad sto listów pisanych ręcznie (to zaledwie fragment tego niezwykłego zbioru), związanych z dziejami ojczystymi i wybitnymi postaciami: władców, hetmanów, generałów, uczonych, artystów i pisarzy. Kolekcja ta nie była dotychczas przedmiotem zainteresowania badaczy, jest to również pierwsza jej publiczna prezentacja.

Ekspozycji towarzyszy ponad sto przedmiotów z XVIII–XX wieku,, które łączą się z odwieczną tradycją pisania listów. Na wystawie zaprezentowano biurka podróżne, efektowne w formie i technice wykonania kałamarze i przyciski do papieru, podstawki na pióra i korespondencję oraz pióra do pisania. Zwiedzający mogą poćwiczyć pisanie piórem i atramentem. Ta część ekspozycji cieszy się dużym powodzeniem wśród zwiedzających.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna - kategoria Publikacja

Za najwartościowszą publikację zarząd województwa uznał zbiorową pracę ,,Kielce-Keltz. Historia społeczności żydowskiej” Leszka Dziedzica, Barbary Kasprzyk-Dulewicz, Marcina Kolasy, Pawła Wolańczyka, wieloletnich pracowników Muzeum Historii Kielc. Jest to największy jak do tej pory katalog poświęcony historii i kulturze Żydów w Kielcach. Książka liczy 173 strony i jest podzielona na 25 rozdziałów. Czytelnik może zapoznać się z ogólnymi zasadami judaizmu, chasydyzmu oraz tradycyjną rolą kobiety. W publikacji przedstawiono początki osiedlania się Żydów w Kielcach, scharakteryzowano ludność żydowską na terenie miasta w okresie II Rzeczypospolitej. Zaprezentowano także szkolnictwo żydowskie, aktywność gospodarczą, życie polityczne, problem emigracji oraz nie zawsze łatwe relacje polsko-żydowskie. Zagadnienie nieruchomości żydowskich na terenie Kielc zilustrowano w unikalnej formie infografiki. Ważna część katalogu dotyczy losów Żydów kieleckich podczas II wojny światowej. Kolejna część katalogu prezentuje materialne ślady, jakie pozostały po społeczności żydowskiej we współczesnej tkance miasta.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna - kategoria Edukacja

W kategorii Edukacja Muzealna doceniono projekt Dariusza Grenia "EtnoPonidzie – ożywione tradycje ludowe z Pińczowa i okolic". Archeolog pracujący w Muzeum Regionalnym w Pińczowie, zrealizował projekt na który składało się 7 spotkań. Odbywały się one w siedzibie Stowarzyszenia Ludowego Chata w Bogucicach, na każdym ożywiano inną z tradycji ludowych związanych z weselem, wielkanocą, majowymi śpiewami, dożynkami itd. i pokazaniu wszystkim obecnym jak w dawnych czasach odbywało się np. wesele, czy dożynki.

Świętokrzyska Nagroda Muzealna - kategoria Konserwacja Zbiorów

Nagrodę za Konserwację Zbiorów otrzymały Małgorzata Misztal i Justyna Król pracujące w Muzeum Narodowe w Kielcach. To ona przywróciły blask trzem portretom: portretowi mężczyzny utożsamianego z Krzysztofem Komorowskim, Katarzyny z Kretkowskich Ligęziny oraz Felice Zacchii Rondanini. W trakcie prac odkryły wiele wiązanych z nimi tajemnic odsłaniając niewidoczne detale czy ustalając rzeczywisty czas powstania owych obrazów.

Jedną z ciekawszych prac prowadzonych w 2022 roku była konserwacja Portretu mężczyzny utożsamianego z Krzysztofem Komorowskim. Obraz wymagał oczyszczenia i prac renowacyjnych. Po chemicznym usunięciu zabrudzeń, werniksów i retuszy zachodzących na oryginał zaobserwowano, że dawna konserwacja, choć przeprowadzona w drastyczny według dzisiejszych norm sposób, uratowała dzieło. Większe ubytki podobrazia uzupełniono wówczas, wklejając fragmenty obciętych kawałków tego malowidła. Odsłonięto ślady inskrypcji, które mogą być niezwykle cenne w toku dalszych prac przy identyfikacji postaci. Konserwatorzy uważają, że malowidło jest starsze niż sugerowany w bazie danych XIX wiek, najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku. Być może fizyczne podobieństwo sportretowanego do Aleksandra Jana Jabłonowskiego z innego portretu z kolekcji MNKi nie jest przypadkowe. Obraz po konserwacji dekoruje, jako depozyt MNKi, pałac Wielopolskich w Częstocicach.

Spośród prac zakończonych w 2022 r. na uwagę zasługuje również konserwacja portretu Katarzyny z Kretkowskich Ligęziny – założycielki klasztoru w Lublinie. Ten wspaniały barokowy obraz z około 1650 roku był pokazywany na wystawie „Kobieta w czasach Wazów”. Po koniecznej dezynsekcji, w trakcie oczyszczania odsłonięto część niewidocznych detali: rozbite lustro, męski konterfekt.

Wiele interesujących zagadnień konserwatorskich wiązało się z pracami przy Portrecie Felice Zacchii Rondanini. Po konserwacji przywrócono pierwotną kolorystykę malowidła i uczytelniono wiele detali malarskich, które posłużyły do dalszych prac badawczych, łącznie z ustaleniem prawdopodobnego autora i pochodzenia dzieła. Włączono go do dorobku włoskiej malarki i architektki Plautilli Briccii, portret prezentowany jest w zabytkowych wnętrzach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Nagroda Honorowa "Za działalność muzealną"

Nagrodę Honorową "Za działalność muzealną" otrzymało Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będące pod zarządem MH-A pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach mogą poszczycić się mianem Pomnika Historii. Ponadto Krzemionki, wraz z polami górniczymi Borownia i Korycizna oraz prehistoryczną osadą górniczą na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie, tworzącymi wspólnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, zostały wpisane w 2019 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyny obiekt z województwa świętokrzyskiego oraz jeden z 16 w Polsce będących na tej prestiżowej liście.

W 2022 roku muzeum zorganizowało cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Obchody 100-lecia odkrycia kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”. Upamiętniały one moment odkrycia w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach.

Na „Obchody 100-lecia…” złożyły się trzy wydarzenia: Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia i Wehikuł Czasu (16-24 lipca), Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej (13-15 sierpnia) oraz konferencja naukowa Krzemionki. 100 lat od odkrycia (6 i 7 października). W ich trakcie odbyło się kilkadziesiąt działań, m. in. warsztaty, pokazy i rekonstrukcje archeologiczne, laboratoria naukowe i prelekcje nt. archeologii i jej nauk pomocniczych. Wspomniane imprezy zgromadziły w Krzemionkach ponad cztery tysiące uczestników.

„Obchodom 100-lecia…” towarzyszyły szeroko zakrojone działania promocyjne, Narodowy Bank Polski wybił monetę okolicznościową, a Poczta Polska kartę pocztową.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie