Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie placówki kultury mają gigantyczne problemy z inwestycjami

Lidia Cichocka
Muzeum Narodowe w Kielcach unieważniło właśnie drugi przetarg na modernizację galerii malarstwa, nie wiadomo co zrobi Muzeum Wsi Kieleckiej, bo oferty wykończenia mauzoleum w Michniowie przekraczają od 5 do 10 milionów złotych kwotę planowaną w kosztorysie.

Muzeum Narodowe nie może znaleźć firmy, która podejmie się modernizacji i stworzenia nowej aranżacji wystawy w Galerii Malarstwa Polskiego. Eksponaty na rok wywieziono do Szczecina jednak, czy uda się zakończyć prace w planowanym terminie? Na pierwszy przetarg nie wpłynęła ani jedna oferta, do drugiego przystąpiła jedna firma proponując około 2,7 miliona złotych to jest 100 procent więcej za prace niż ich wartość kosztorysowa.

Muzeum ogłosi kolejny przetarg, ale czy uzyska lepszą ofertę? Minister Kultury już zapowiedział dyrektorom placówek, że nie będzie aneksów do umów zwiększających dofinansowanie, bo ministerstwo nie ma pieniędzy, nie będzie też wydłużania czasu realizacji projektów.

W równie trudnej sytuacji jest Muzeum Wsi Kieleckiej kontynuujące prace budowlane i wykończeniowe w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Na przetarg wpłynęły 4 oferty na wykonanie prac, jedna rażąco niska, pozostałe znacznie przekraczające możliwości finansowe placówki. Wartość prac szacowano na 12 milionów 900 tysięcy złotych, jednak wykonawcy chcą blisko 18 milionów, a nawet ponad 23 milionów złotych. Budynek Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie upamiętniające pacyfikację ponad 800 polskich wsi jest w stanie surowym.

Oba muzea mogą starać się o wsparcie w samorządzie województwa. – Muzeum Narodowe powinien jednak wesprzeć minister – uważa Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego. – Samorząd finansował remont w pałacu, w Oblęgorku.

Dyrektor dodaje, że w sprawie Michniowa trzeba zaczekać na zakończenie prac komisji przetargowej. – Musimy wiedzieć, która oferta jest najkorzystniejsza i czy dołożyć trzeba 10 czy 5 milionów złotych. Wtedy możemy zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze, ale trzeba mieć świadomość, że dołożenie tu oznacza rezygnację z innych projektów.

Dyrektor podkreśla, że podobne kłopoty mają wszystkie placówki ogłaszające przetargi. – Projekty, których kosztorysy były tworzone w połowie 2017 roku są dzisiaj wyceniane na 35 – 40 procent więcej – mówi.- To efekt wzrostu cen materiałów, kosztów pracy, odwróconego VAT i likwidacji firm budowlanych, które obserwujemy na naszym rynku. Dlatego ogłaszanie nowych przetargów nie rozwiązuje problemu i nie skutkuje tańszymi ofertami.

- Niedawno sejmik województwa zwiększył nakłady na rozbudowę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, bo tam trzeba było dwa razy unieważnić przetarg – mówi dyrektor Kowalczyk. - Prace według szacunków miały kosztować ponad 10 milionów złotych, a najtańsze oferty wynosiły ponad 15 milionów złotych. Przetarg zostanie ogłoszony ponownie, ale czy teraz uda się wyłonić wykonawcę, nie wiadomo.

Dyrektor zwraca też uwagę na fakt, że wartość dofinansowywanych przez Unię projektów nie może przekraczać 5 milionów euro, czyli 22 miliony złotych. To kolejny problem na przykład dla Kielc, które planują budowę Teatru Lalki i Aktora Kubuś za 22 miliony złotych. Jeśli na przetargu, zgodnie z obecną tendencją, ceny będą o 40 procent wyższe, nie zmieszczą się w limicie. To samo dotyczy projektu modernizacji teatru Żeromskiego szacowanego wstępnie na 40 milionów złotych, koniecznie trzeba go podzielić na etapy.

- Ten sam problem będzie miała Wiślica, a konkretnie Muzeum Narodowe planujące budowę muzeum i adaptację podziemi bazyliki – dodaje Kowalczyk. - W ubiegłym roku wartość prac szacowano na 20 milionów złotych, a przetarg ma być ogłoszony w tym roku. Nie doszacowano projektu budowy centrum kultury Busko Zdrój, przetarg unieważniono i prawdopodobnie projekt trzeba będzie zmienić, bo jego wartość także przewyższa limit.

Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Kultury już w ubiegłym roku rozpoczęło rozmowy z Komisją Europejską o zwiększeniu limitu 5 milionów euro na inwestycje w kulturze, ale dotychczas nic się nie zmieniło.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: Telemagazyn. Uczestnicy "Twoja twarz brzmi znajomo" o tym, w kogo chcieliby się wcielić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie