Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie szpitale i przychodnie testują eWUŚ

Redakcja
W województwie świętokrzyskim, jako w jednym z trzech w kraju (obok mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego) rozpoczęło się testowanie eWUŚ - elektronicznego systemu weryfikacji uprawnień pacjentów do bezpłatnego leczenia.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2013 roku zacznie funkcjonować elektroniczna weryfikacja uprawnień pacjentów - eWUŚ. To system, dzięki któremu lekarz (osoba uprawniona w placówce medycznej) będzie mogła sprawdzić, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. A to oznacza, że od 1 stycznia 2013 roku chorzy nie będą musieli okazywać się w poradniach i szpitalach dowodem ubezpieczenia - wy-starczy, że na wizycie okażą się numerem PESEL oraz jednym z trzech dokumentów potwierdzających tożsamość: dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy. Dotychczasowe dowody ubezpieczenia, takie jak np. aktualna książeczka zdrowia, druk RMUA, legitymacja rencisty, emeryta (informacja "Pacjencie, wiedz, że masz prawo"), itp. nie przechodzą jednak do lamusa. Mogą się okazać bardzo przydatne, kiedy z różnych powodów system pokaże, że chory jest nie uprawniony (np. jego zakład pracy nie zgłosił go do ubezpieczenia) - każdym z tych dokumentów można udowodnić swoje prawo do bezpłatnego leczenia. W sytuacji, gdy eWUŚ zweryfikuje nas negatywnie i gdy nie mamy przy sobie aktualnego dokumentu ubezpieczenia, będziemy mogli napisać oświadczenie, że jesteśmy osobą ubezpieczoną i będzie ono honorowane przez placówkę medyczną. Pamiętać jednak należy, że oświadczenie nieprawdy czy też przedstawienie dokumentu ubezpieczenia podczas gdy ono wygasło, wiąże się z windykacją poniesionych przez NFZ kosztów: jeżeli okaże się, że chory jest nieubezpieczony, za wizytę wprawdzie nie zapłaci, ale będzie musiał zwrócić Funduszowi pieniądze, które ten przekazał przychodni czy szpitalowi za jego leczenie.

Nowy system placówki medyczne z województwa święto-krzyskiego (oraz mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego) już mogą testować. Od 15 października szpitale, przychodnie, gabinety lekarskie, ośrodki zdrowia mają możliwość wystąpienia do Funduszu z wnioskiem o dostęp do eWUŚ. Im szybciej to zrobią tym wcześniej osoba upoważniona w placówce medycznej będzie mogła - na razie na próbę - weryfikować uprawnienia chorego. Uwaga! To są jedynie testy mające na celu sprawdzenie, jak system będzie funkcjonował. Do końca tego roku informacja o uprawnieniach pacjentów zweryfikowana podczas testów nie zwalnia pracowników placówek medycznych z obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń przyjmowanych pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie