Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie. Wymieniają piece i walczą ze smogiem. Dofinansowanie otrzymało już prawie 400 osób

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Wymiana pieców grzewczych na bardziej ekologiczne w ponad 380 gospodarstwach domowych w regionie świętokrzyskim. To efekt działania programu ZORZA - Czyste powietrze nad Świętokrzyskim, który realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach od lutego 2017 roku.

Celem programu jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza nad regionem. Przypomnijmy, że cały nasz region jest od roku jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w Polsce.

Na czym polega program? Zakłada on dofinansowanie w wymianie pieców/kotłów na nowoczesnego wyższej jakości, gazowe, olejowe, elektryczne lub na paliwa stałe, na przykład ekogroszek. Dotacja wynosi 25 procent kosztów kwalifikowanych i nie może być wyższa nić 4 tysiące złotych. W pierwszym naborze programu, który był otwarty do końca maja wpłynęło 193 wnioski, z czego 154 zostało pozytywnie ocenionych i podpisano umowy dotacji na wartość ponad 439 tysięcy złotych. Potem ze względu na dużą ilość złożonych wniosków program zawieszono. Wznowiono go 15 września, kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach miał już nowy zarząd (prezesem został Ryszard Gliwiński, a wiceprezesm Mariusz Goraj, obaj związani z Prawem i Sprawiedliwością). Od tego momentu do 17 listopada, kiedy zamknięto nabór wpłynęło aż 583 wnioski, z czego pozytywnie oceniono i podpisano umowy na dofinansowanie w 226 przypadkach, a 264 wnioski są wciąż rozpatrywane. W sumie podpisano więc już umowy z 380 podmiotami na kwotę ponad milion 100 tysięcy złotych. Całkowita kwota natomiast, jaka może być przeznaczona na program w tym roku to dwa i pół miliona złotych.

Według statystyk przygotowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach efektem ekologicznym zawartych umów będzie zmniejszenie emocji szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 aż o 14 ton rocznie. - Dotarliśmy do wszystkich 102 gmin w regionie świętokrzyskim, poinformowaliśmy ich władze, że jest taka możliwość dotacji w wymianie pieców, przeszkoliliśmy też pracowników w gminach, którzy pomagają w składaniu wniosków - informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

- Najważniejsze jest dotrzeć z wiedzą do mieszkańców, że mogą dostać dofinansowanie w momencie, kiedy chcą wymienić piece. Już dziś zapowiadamy, że program będzie realizowany również w 2018 roku - mówi wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.

Dodajmy, że w ostatnich dniach w walkę ze smogiem zaangażował się też przedsiębiorca Kamil Suchański i stowarzyszenie Przyjazne Kielce, które na terenie Kielc rozmieścił dwanaście czujników smogu.

- Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na problem smogu w swoim expose. To jeden z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Czyste powietrze nad regionem świętokrzyskim interesuje także mnie. Zrobię wszystko, żeby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza i zmniejszenia smogu - mówi świętokrzyska posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Krupka.

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie