MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święty Krzyż jeszcze piękniejszy. Podpisano umowę na 20 milionów złotych

Lidia Cichocka
Uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu rewitalizacji odbyło się w wyjątkowej scenerii Kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu.
Uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu rewitalizacji odbyło się w wyjątkowej scenerii Kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu.
W połowie 2021 roku bazylika i klasztor na Świętym Krzyżu będą jaśnieć jeszcze pełniejszym blaskiem – zakończy się wtedy kolejny etap rewitalizacji tych obiektów. W czwartek podpisano umowę o wartości ponad 20 mln zł.

Pełna nazwa projektu brzmi: „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej”.Wartość projektu to ponad 20,8 mln zł, z czego ponad 12 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Beneficjentem jest gmina Bieliny, partnerami zaś Klasztor Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Umowę na realizację projektu podpisali: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek oraz wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz. Towarzyszyli im: Superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów MN o. Marian Puchała, ekonom o. Zygfryd Wiecha. Spotkanie uświetnił występ Juli Brożyny - młodej i utalentowanej skrzypaczki z gminy Bieliny.

Przypomnijmy, że wnioskodawcą projektu jest gmina, zaś partnerami Dom Zakonny Misjonarze Oblaci M.N., Klasztor Święty Krzyż (partnerstwo finansowe) Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach (partnerstwo merytoryczne).

Zespół klasztorny
Najważniejszym zadaniem projektu jest rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu. W jego ramach odnowione zostaną pomieszczenia klasztorne. W piwnicy, pod krużgankami pomieszczenia zostaną powiększone i wykorzystane na pomieszczenia gospodarcze kuchni, zaś istniejące pomieszczenia kuchenne zostaną wyremontowane i na nowo wyposażone.
Na parterze prace będą prowadzone w refektarzacg wraz z przyległymi pomieszczeniami. Na I piętrze zostanie przywrócony pierwotny, zabytkowy układ komunikacji. Istniejąca kaplica będzie przeniesiona na nowe miejsce , w skrzydle wschodnim. W obu skrzydłach istniejące pokoje zostaną przebudowane i wyposażone w łazienki. W skrzydle południowym zlokalizowano salę audiowizualną i bibliotekę, które również zostaną wyposażone. W części północnej klasztoru powstanie archiwum.

Rewitalizacja Sanktuarium
Projekt zakłada także prace konserwatorskie w bazylice - obejmą one między innymi ołtarz główny, instalacje i oświetlenie, renowację portali, drzwi i krat. W Kaplicy Oleśnickich wykonane zostaną: remont posadzki, renowacja polichromii, ołtarza, drewnianych rokokowych konsoli, krat, schodów i antepedium. Podobnie w zakrystii, prace obejmą między innymi renowację polichromii, mebli, podłogi, oświetlenia.

Projekt zakłada także renowację istniejących fragmentów fresków, dekoracji sklepień, kamiennej romańskiej ściany, ołtarza, portali i drzwi w krużgankach i przedsionku.

Prace w Sanktuarium obejmą również oświetlenie zewnętrzne, dostosowanie dla osób niepełnosprawnych, instalację bezpieczeństwa oraz systemu informacyjnego (monitory informacyjne, informacja planszowa, lektor, przystosowanie do transmisji internetowej).

Rozbudowa Osady Średniowiecznej
Drugie, równie ważne zadanie tego projektu to rozbudowa „Osady Średniowiecznej” położonej w Hucie Szklanej, gdzie ma powstać Świętokrzyska Zagrody Kultury. Ma to być miejsce upowszechniania i udostępniania kultury obszaru Gór Świętokrzyskich (folklor, gwara, śpiew, taniec, obrzędy, stroje, tradycyjne budownictwo, tradycyjne rzemiosła, widowiska itp.).

W piwnicach obiektu znajdzie się sala konferencyjna a na parterze i I piętrze dwupoziomowa ekspozycja multimedialna dotycząca materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskiej. Całość utrzymana w stylu zagospodarowania XIX-wiecznej i z początku XX-wiecznej wsi świętokrzyskiej. Wędrując po wystawie turysta będzie poznawał życie na świętokrzyskiej wsi.
Przekaz w znacznej mierze oparty będzie o prezentacje hologramowe oraz multimedialne, zachęcając do interakcji.
Projekt zostanie zrealizowany do końca czerwca 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie