MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa i początek roku szkolnego to zabójcza mieszanka

Paweł WIĘCEK
Im bliżej 1 września, tym większy niepokój wśród rodziców. Szkoły zbroją się na walkę z groźnym wirusem grypy typu A/H1N1. Nauczyciele będą instruować dzieci, co zrobić, by uniknąć zarażenia. Zalecą na przykład kichać do chusteczki i myć ręce. Czy to wystarczy?

Na całym świecie odnotowano już blisko 200 tysięcy przypadków zachorowań na nową odmianę grypy. W Europie w wyniku choroby zmarło 41 osób. W Polsce zarażenie wirusem potwierdzono u ponad 100 osób. W samym województwie świętokrzyskim niebezpieczną odmianę grypy podejrzewano u 26 osób. W dwóch przypadkach chorobę potwierdzono. Nikt nie zmarł, ale ryzyko nadal jest duże.

RODZICE SIĘ BOJĄ

Strach zagląda rodzicom w oczy. Drżą o zdrowie i życie swoich pociech. - Boję się, że moje dziecko zarazi się wirusem w szkole. W takim tłumie nie trudno o to - nie kryje obaw pani Anna z Kielc. - Chciałabym wiedzieć czy szkoła mojego dziecka i inne są przygotowane w tym obszarze. Co będą robić, by zapewnić uczniom bezpieczeństwo, a rodzicom dać gwarancję, że nic się nie stanie? - pyta.

RECEPTA NA GRYPĘ

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Kielcach można zapoznać się z zaleceniami profilaktycznymi, opracowanymi przez głównego inspektora sanitarnego. Wyczytamy tam, że dzieci mają myć ręce mydłem i ciepłą wodą przez 20 sekund, kichać do chusteczki, a w przypadku jej braku w rękaw w okolicy powyżej łokcia, unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą, przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu i zdrowo się odżywiać. Zadaniem nauczycieli jest natomiast bacznie obserwować dzieci oraz informować o podejrzeniu choroby.

DODATKOWE ŚRODKI

Czy to wystarczy, by zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem A/H1N1? Kilka dni temu urzędnicy szczebla wojewódzkiego rozmawiali w Kielcach na temat dodatkowych działań, jakie należałoby podjąć w sferze profilaktyki. Wytyczne będą przekazane wszystkim dyrektorom na naradach pod koniec sierpnia.

- Zwrócimy się do samorządów o rozpatrzenie zakupu do przychodni specjalnych testerów wykrywających wirusa - mówi Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. - Przy nabywaniu odporności ważne jest również odżywianie. Agencja Rynku Rolnego będzie nieodpłatnie dostarczać do klas 1-3 owoce. Apelujemy do dyrektorów o podpisywanie umów - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie