Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Chęcinach po remoncie. Powstało tu Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Zobaczcie zdjęcia i film

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 12 lat
W Chęcinach zakończyły się prace budowlane związane z odrestaurowaniem budynku XVII-wiecznej synagogi. Wielomilionowa inwestycja zakończyła się w terminie, a już 29 lutego odbędzie się oficjalne otwarcie Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Zobaczcie, jak chęcińska synagoga prezentuje się po modernizacji.

Tak synagoga w Chęcinach wygląda po remoncie. Historia łączy się tu z nowoczesnością

Budynek XVII-wiecznej synagogi został odrestaurowany i powstało w nim Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 29 lutego, a uczestniczyć w nim będą wyjątkowi goście z różnych zakątków świata. Następnie, pierwsze trzy dni marca to dni otwarte, podczas których odwiedzający będą mogli zobaczyć wyremontowaną synagogę oraz jej zasoby za darmo.

Zobaczcie, jak synagoga w Chęcinach wygląda po remoncie:

Synagoga, której początki sięgają XVII wieku, doświadczała wielu przemian, niestety z biegiem czasu popadła w zapomnienie i ruinę. Przez lata obiekt ten pełnił różne funkcje. Po wojnie budynek służył mieszkańcom, między innymi jako kino miejskie „Marmury”, biblioteka. W kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, konferencje, spotkania, a nawet sesje Rady Miejskiej. Jak podkreśla burmistrz Robert Jaworski, synagoga była też przez prawie 2 lata siedzibą Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach.

Blisko 10 lat trwało uregulowanie stanu własności. Nie mogliśmy rozpocząć tu żadnych prac, dopóki gmina nie stała się właścicielem obiektu wraz z działką. Dzięki pozyskaniu funduszy zewnętrznych mogliśmy poddać ten obiekt kompleksowej przemianie. Prace restauracyjne synagogi w Chęcinach były oczekiwane z niecierpliwością zarówno przez mieszkańców, jak i turystów oraz miłośników historii. Nasze działania przyczynią się nie tylko do ożywienia lokalnej przestrzeni miejskiej, ale również do wzmocnienia tożsamości miasta jako miejsca, w którym historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, udało nam się nie tylko zachować to dziedzictwo dla przyszłych pokoleń, ale i stworzyć nowy produkt turystyczny, dający przestrzeń służącą edukacji i kulturze.

- mówił burmistrz Robert Jaworski.

Odrestaurowanie zabytkowego budynku XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach wiązało się z ogromnymi kosztami. Władze gminy zaczęły zatem szukać źródeł dofinansowania zewnętrznego w ramach różnorodnych programów konserwatorskich i dotacji na ochronę zabytków. Starania te przyniosły efekty i tak, pozyskano nieco ponad 5,5 milionów złotych unijnego dofinansowania, następnie 542 tysiące złotych z budżetu państwa. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego około 1,7 miliona złotych. To oznacza, że łącznie na kompleksową rewitalizację zabytkowej synagogi chęcińskiej pozyskano ponad 7 milionów 300 tysięcy złotych.

Zobaczcie, jak synagoga w Chęcinach wygląda po remoncie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie