MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Chęcinach przechodzi kompleksowy remont. Jak obecnie prezentuje się zabytkowy obiekt?

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W chęcińskiej synagodze trwają intensywne prace związane z odrestaurowaniem obiektu. Zobaczcie na zdjęciach jak obecnie się prezentuje.
W chęcińskiej synagodze trwają intensywne prace związane z odrestaurowaniem obiektu. Zobaczcie na zdjęciach jak obecnie się prezentuje. GiM Chęciny
Prace związane z przebudową i renowacją zabytkowego budynku XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach nabierają tempa. Obiekt już prawie w całości został pozbawiony tynków zewnętrznych i wewnętrznych, a w tak zwanej przybudówce zdemontowany został strop pośredni. Jakie jeszcze prace zostały wykonane? Zobaczcie.

Chęcińska synagoga przechodzi kompleksowy remont. Jakie prace wykonano?

Trwa kompleksowy remont chęcińskiej synagogi. Już w zeszłym tygodniu urząd Gminy i Miasta w Chęcinach informował że, budynek został już prawie w całości pozbawiony tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Na babińcu odkryto okna, które dotąd pozostawały zamurowane. W tak zwanej przybudówce zdemontowany został strop pośredni, a posadzkę obniżono.

Zdemontowane zostaną też zabytkowe elementy architektoniczne, które trafią do renowacji. Ponadto będą wykonywane instalacje podposadzkowe. Obiekt zyska nowy dach, elewację, schody i podłogi.

W części historycznej dawnej synagogi posadzki zostaną przywrócone do oryginalnego poziomu. Wymienione będą też wszystkie instalacje wewnętrzne i zewnętrzne. Wnętrza zostaną zaaranżowane i dostosowane do potrzeb kulturalno-edukacyjnych.

Po pracach renowacyjnych i konserwatorskich synagoga w Chęcinach ma stać się kolejnym atrakcyjnym miejscem na turystycznej mapie regionu. W obiekcie powstanie Centrum Pamięci i Kultury Żydowskiej w Chęcinach uczące tolerancji i szacunku wobec innych religii i kultur. Będzie to również miejsce, w którym ma się odbywać wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, jak również różnego rodzaju spotkania, czy konferencje.

Prace związane z odrestaurowaniem obiektu mają potrwać do końca 2023 roku. Inwestycja pochłonie 7 milionów 950 tysięcy złotych, z czego blisko 5,2 milionów złotych będzie stanowić unijne dofinansowanie pozyskane przez władze gminy.

Synagoga w Chęcinach - rys historyczny

Synagoga w Chęcinach została zbudowana po roku 1638, w którym wydany został przywilej zezwalający na budowę. Jest obiektem murowanym, pokrytym tynkiem. Ma plan prostokąta, z prostokątną, wysoką, zagłębioną w ziemi salą, poprzedzoną sienią, przy której jest z boku niewielka izba, a nad nią oratorium dla kobiet. Wnętrze sali pokrywały kiedyś polichromie.

Synagoga gruntownie remontowana (i rozbudowana) była po pożarze z roku 1905. Poważnych uszkodzeń doznała też w latach 1939 – 44. W 1942 roku hitlerowcy zgromadzili wokół synagogi ponad 4 tysiące osób, które następnie wywieziono do obozu zagłady w Treblince. W ten sposób zakończyła się historia obecności Żydów w Chęcinach. W latach 1991 – 92 prowadzone były prace remontowe, w ramach których uzupełniono tynki, pomalowano wnętrza, wyrównano posadzkę w sali głównej, odnowiono drzwi wejściowe, a w oknach od strony zachodniej i od południa osadzono kraty. W budynku synagogi miały swoją siedzibę kino miejskie "Marmury" oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Zobacz zdjęcia synagogi

O tym, że chęcińska synagoga zostanie odrestaurowana, pisaliśmy już w 2020 roku:

(Źródło: GiM Chęciny)

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie