Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System NFZ nie widział ubezpieczonej pacjentki. Za poradę lekarską kazano jej zapłacić

/IB/
Mirosława Wolniak ze zdumieniem dowiedziała się w przychodni, że nie ma jej w wykazie ubezpieczonych, mimo, że otrzymuje od pracodawcy dokumenty poświadczające, że ma prawo do korzystania z ubezpieczenia.
Mirosława Wolniak ze zdumieniem dowiedziała się w przychodni, że nie ma jej w wykazie ubezpieczonych, mimo, że otrzymuje od pracodawcy dokumenty poświadczające, że ma prawo do korzystania z ubezpieczenia. Aleksander Piekarski
Pacjentka z Kielc poszła po poradę lekarską do przychodni. Bardzo się zdziwiła, kiedy po kilku dniach za wizytę kazano jej zapłacić.

- Nie wiem jak to się stało, od 13 lat pracuję w tej samej firmie, mam aktualne dokumenty ubezpieczenia zdrowotnego, pracodawca nie zalega ze składkami na ZUS, a w przychodni kazali mi zapłacić za poradę - skarży się kielczanka. Takie przypadki się zdarzają - mówi rzecznik świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mirosława Wolniak zachorowała i zgłosiła się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, skąd lekarz skierował ją do laryngologa.

- W przychodni specjalistycznej na Kopernika w Kielcach zostałam przyjęta przez specjalistę, miałam aktualną książeczkę zdrowia, wszystko było w porządku. Po kilku dniach zatelefonowała do mnie pani z tej przychodni i powiedziała, że będę musiała zapłacić za poradę laryngologa, bo system wykazał, że jestem nieubezpieczona - opowiada pacjentka.

- Jak to możliwe, od 13 lat pracuję w Realu, mam aktualne druki RMUA, nawet byłam w ZUS, żeby sprawdzić, czy pracodawca nie zalega ze składkami. Wszystko jest w porządku. Za co mam płacić? - denerwuje się.

Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału NFZ wyjaśnia, że kilkaset placówek ochrony zdrowia w naszym województwie testuje eWUŚ - elektroniczną weryfikację uprawnień świadczeniobiorców.

- Prawdopodobnie po wprowadzeniu PESELA pacjentki do systemu, zaświeciło się czerwone światełko oznaczające, że NFZ nie potwierdził jej uprawnień do świadczeń, ale jeśli pacjentka wie, że ma do nich prawo i może to potwierdzić dokumentem, nie musi za nie płacić - wyjaśnia.

Rzecznik mówi, że takich przypadków może być więcej na skutek różnych błędów, np. niedopełnienia przez pracodawcę zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego.

- To sygnał, żeby pacjenci sprawdzali dokładnie w kadrach w swoich zakładach pracy, czy zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli pracodawca dopełnił zgłoszenia, a mimo to w przychodni pracownik otrzymuje informację, że system tego nie potwierdza, najlepiej zgłosić się z aktualnymi dokumentami RMUA lub kopią zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego do właściwego oddziału Funduszu.

Od stycznia 2013 roku w całej Polsce będzie działał eWUŚ, a swoje uprawniania do świadczeń będziemy potwierdzać podając w rejestracji tylko swój PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie