Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szach-mat w sandomierskim zamku. W turnieju rywalizowali arcymistrzowie, dzieci, młodzież i dorośli

Małgorzata Płaza
W turnieju uczestniczyło bardzo dużo dzieci. Najmłodszy szachista miał sześć lat.
W turnieju uczestniczyło bardzo dużo dzieci. Najmłodszy szachista miał sześć lat. Małgorzata Płaza
175 osób z Polski i Ukrainy rywalizowało w Turnieju o Szachy Królowej Jadwigi. W gronie zawodników było kilku arcymistrzów. Najmłodsi szachiści mieli po sześć lat.


Miłość do szachów od najmłodszych lat

Turniej odbył się w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego. Szachiści, podzieleni na cztery kategorie wiekowe, rywalizowali systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie dziewięciu rund.

- Najbardziej cieszy nas to, że w turnieju bierze udział mnóstwo dzieci. Niektóre grają tak dobrze, że niejeden dorosły nie miałby szans w konfrontacji z nimi. Szachy to dyscyplina, którą można uprawiać od najmłodszych lat, ale grają w nią również znakomicie osoby bardzo dojrzałe, nawet 80-latkowie. To gra dla wszystkich - mówił Ryszard Czajkowski z Tarnobrzeskiego Klubu Szachowego.

Aleksander Józefik z Kielc zaczął grać w wieku sześciu lat. Teraz ma jedenaście. Ćwiczy pod okiem trenera. Zaczyna odnosić sukcesy.

- Szachy są bardzo ciekawą dyscypliną sportu. Dzięki nim można wiele się nauczyć, pomagają w szkole, poprawiają myślenie. Nie byłbym tak dobry z matematyki, gdybym nie grał w szachy. Uczestnicząc w turniejach, można poznać dużo nowych osób - mówił Aleksander.
Łukasz Józefik, tata chłopca wyliczał inne korzyści płynące z gry w szachy. - Poprawia ona koncentrację. Szachy uczą również pokory oraz tego, że aby osiągnąć coś w życiu, trzeba ciężko pracować - dodał pan Łukasz.

W dążeniu do mistrzostwa

W turnieju zagrała spora grupa młodych szachistów z Sandomierza. Jak podkreślił Krzysztof Kwiecień, współorganizator imprezy, wielu z nich doskonali swoje umiejętności w klubie działającym w Centrum Rekreacji MOSiR przy ulicy Portowej (spotkania odbywają się w poniedziałki o godzinie 17.)

Mirosław Grabarczyk ze Żnina, należący do czołówki polskich szachistów zapytany, co poradziłby młodym zawodnikom, odpowiedział, że ważne jest, by nie przejmować się porażkami, tylko grać dalej. - Szachy uczą również tego, że trzeba ponosić konsekwencje złych decyzji - dodał arcymistrz szachowy.

Mirosław Grabarczyk powiedział nam, że do przyjazdu do Sandomierza skłoniła go chęć uczestnictwa w rywalizacji szachowej, ale również odwiedzenia pięknego miejsca.
Turniej miał historyczną oprawę. Byli rycerze, dwórki oraz hejnaliści. Impreza nawiązuje do szachowych tradycji Sandomierza. To w tym mieście, ponad 50 lat temu na wzgórzu świętojakubskim znalezione zostały jedne z najstarszych w Europie szachy. Pochodzą z XII-XIII wieku.

Oni byli najlepsi

Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach uzyskali: w grupie seniorów Mirosław Grabarczyk, w grupie juniorów urodzonych w latach 1998-2003 - Marcin Molenda (Jastrzębie Zdrój), w grupie juniorów urodzonych 2004-2008 - Arkadiusz Babiarz (Rzeszów), zaś w grupie juniorów urodzonych w 2009 i młodszych - Dawid Wolak (Wiśniowa). Ponadto wyróżnieni zostali: najstarszy zawodnik – Andrzej Miłoś z Sandomierza i najmłodszy – Dawid Wolak. Najlepszy zawodnik z Sandomierza to Jacek Gajewski, zaś najlepsi zawodnicy z Tarnobrzeskiego Klubu Szachowego to Andrzej Nowicki, Józef Surowiec i Grzegorz Juszczyk. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Anna Trybowska z Rudnika nad Sanem. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki.

Głównym organizatorem Turnieju o Szachy Królowej Jadwigi był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie