Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia na sepsę. Jak zaszczepić się przeciw sepsie? Szczepienie dziecka przeciwko meningokokom i pneumokokom

AGA/dziennikzachodni.pl
Jak zaszczepić się przeciw sepsie?
Jak zaszczepić się przeciw sepsie? 123RF
Szczepienia na sepsę. Jak zaszczepić się przeciw sepsie? Przekonaj się, jak zaszczepić się przeciw śmiertelnie groźnym zakażeniom.

Złe samopoczucie, gorączka, wybroczyny – to może być nie przeziębienie, ale atak sepsy. Wystarczy kilka godzin, aby sepsazaatakowała cały organizm i nieleczona natychmiast antybiotykami, doprowadziła do śmierci. Rozpoznanie sepsy, szczególnie we wczesnym stadium, może być trudne, ponieważ objawy są niecharakterystyczne. Należą do nich: gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, osłabienie, bóle głowy, drgawki, wymioty, utrata przytomności. Objawy sepsy rozwijają się w bardzo krótkim czasie.

SEPSA - OBJAWY, PRZEBIEG

Najczęstsza przyczyna sepsy to pneumokoki i meningokoki. W Polsce, w ciągu roku, na inwazyjne zakażenia wywołane przez te bakterie choruje co najmniej 20 tysięcy dzieci w wieku do 5 lat. Jedyną skuteczną obronę przed tymi groźnymi bakteriami stanowią szczepienia ochronne.

Sepsa (posocznica), zwana „zakażeniem krwi”, to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowanych ostrą reakcją organizmu na zakażenie ogólnoustrojowe, wywołane przez bakterie. Zakażenie to może prowadzić do postępującej niewydolności wielu narządów czyli wstrząsu, a nawet śmierci. Sepsy nie można lekceważyć. Może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych, jak i osłabionych, cierpiących wcześniej na inne choroby. Postępuje szybko, pociągając za sobą lawinę szkód w całym organizmie.

SEPSA - SPRAWDŹ, JAK SIĘ ZASZCZEPIĆ

Sepsę pozaszpitalną u dzieci najczęściej mogą wywołać trzy rodzaje bakterii tzw. otoczkowych: meningokoki, pneumokoki i hemofilus influence typu B. Rozwijają się początkowo w ognisku zakażenia, aby następnie przełamać odporność organizmu, przedostać się do krwi i wraz z jej obiegiem rozprzestrzenić się po całym ustroju.

Zakażenie, w czasie nawet kilkunastu godzin, może spowodować niewydolność licznych narządów wewnętrznych, a w konsekwencji nawet śmierć. Sepsa wymaga leczenia szpitalnego, często na oddziale intensywnej opieki medycznej, w tym podania antybiotyków w ciągu kilkudziesięciu minut od momentu rozpoznania sepsy.

Najgroźniejszą odmianą posocznicy jest piorunująca sepsa meningokokowa. Powodują ją meningokoki przenoszone drogą kropelkową - bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą doprowadzić do śmierci, jeśli pacjent nie otrzyma natychmiast terapii antybiotykowej. Często godziny decydują o życiu chorego. Sepsa piorunująca może początkowo przypominać zwykłe przeziębienie, grypę, towarzyszy jej jednak wysoka (na ogół) gorączka, mogą się pojawić: sztywność karku, wymioty, a także światłowstręt. Ważnym sygnałem alarmującym jest wysypka zlewająca się czasem w większe plamy, tzw. wysypka wybroczynowa. W przypadku pojawienia się sinogranatowych plam i kropek, można zrobić samemu w domu prosty test polegający na przyłożeniu bokiem do zaczerwienionego miejsca szklanki. Jeśli pod wpływem ucisku zaczerwienienie nie mija, to znak, że trzeba udać się jak najszybciej do lekarza.

SZCZEPIONKA PRZECIWKO SEPSIE - JAKA?

Obecnie najskuteczniejszą obroną przed zakażeniami inwazyjnymi są szczepienia ochronne oraz antybiotyki.

Szczepienia nie chronią przed sepsą ale przed zakażeniem bakteriami, które mogą doprowadzić do tego schorzenia. Warto zaszczepić się w każdym momencie życia. Nigdy nie jest za późno, aby uchronić siebie czy własne dziecko przed groźnymi bakteriami, które mogą czyhać wszędzie tam, gdzie gromadzą się duże skupiska ludzkie - w zatłoczonych autobusach, przedszkolach, żłobkach, szkołach, akademikach czy centrach handlowych.

Czy można się zaszczepić przeciwko sepsie?
Nie ma szczepionki przeciwko sepsie, istnieją jednak skuteczne szczepienia
zabezpieczające przed zakażeniem poszczególnymi bakteriami
wywołującymi sepsę. Aktualnie dostępne są szczepionki przeciwko
Haemophilus influenzae typu b (Hib), Neisseria meningitidis grupy C i A oraz
dwa rodzaje szczepionek przeciwko wybranym serotypom pneumokoków.
Źródło: M. Kadłubowski, W.Hrynkiewicz

Warto pamiętać, że szczepienia zabezpieczają nie tylko osoby zaszczepione, ale zapobiegają także tworzeniu się ognisk epidemicznych. W ten sposób indywidualna decyzja o zaszczepieniu się przeciwko meningokokom chroni także inne osoby przed zakażeniem i zmniejsza ryzyko wystąpienia epidemii w całym regionie.

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski: Dramatyczne zaślubiny - pan młody relacjonuje atak nożownika. Nowy sezon Ucha prezesa

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie