MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka hpv - przed czym ochroni?

Redakcja
Zaszczep się. Uratuj swoje życie.
Zaszczep się. Uratuj swoje życie. archiwum
Ile kobiet umiera codziennie na raka szyjki macicy? Dlaczego się przed chorobą nie chronią? Dlaczego Ty nie chronisz siebie?

Od kilku lat bardzo głośno jest na temat raka szyjki macicy. Główną przyczyną tego nowotworu nie są wadliwe geny, lecz przenoszony przez seks wirus HPV (z angielskiego Human Papilloma Virus), czyli brodawczaka ludzkiego. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych wirusów na ziemi. Dziś już istnieje możliwość przeciwdziałania temu nowotworowi, bo mamy szczepionkę.

Najgroźniejsze są dwa typy wirusa HPV, oznaczone numerami 16 i 18. To one są najbardziej skłonne do przekształcania zainfekowanych komórek w komórki nowotworowe, odpowiadają za około 70 procent przypadków raka szyjki macicy. Istnieje szczepionka, która może Cię obronić przed tym rakiem.

To szczepionka Gardasil chroni przed zakażeniem tymi typami wirusa, a oprócz tego zabezpiecza również przed zakażeniem HPV -6 i HPV 11, wirusami, które są odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych, czyli drobnych brodawek powstających w okolicy sromu i odbytu.

Z odkrycia szczepionki przeciwko wirusowi HPV Polki powinny cieszyć się szczególnie. W naszym kraju rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi “zabójcą" kobiet. Codziennie umiera na niego pięć Polek. Co roku na raka szyjki macicy zapada cztery tysiące z nas, pod tym względem nasz kraj znajduje się na pierwszym miejscu wśród innych krajów Unii Europejskiej.

Ponoć ginekolodzy z krajów skandynawskich chcieli przyjechać do Polski, by zobaczyć jak wygląda rak szyjki macicy, bo w ich krajach ten problem został już rozwiązany. Liczby mówią same za siebie. W Polsce na nowotwór szyjki macicy umiera co roku dwa tysiące kobiet, podczas, gdy na przykład w Finlandii nie więcej niż 50.

Human Papilloma Virus (HPV)

Human Papilloma Virus (HPV)

Zwykle atakuje miejscowo, a za cel obiera sobie skórę, czego przykładem mogą być pojawiające się na dłoniach kurzajki, albo błony śluzowe, również okolic intymnych. Jest ponad 100 typów wirusa, większość jest nieszkodliwa, jednak około 30 typów wirusa HPV odpowiada za infekcje narządów moczowo-płciowych, między innymi nadżerki na szyjce macicy, uporczywe upławy.

Dlaczego jest tak źle? Połowa Polek, które chorują na raka szyjki macicy umiera dlatego, że dowiaduje się o nim za późno. Winę za to ponoszą w dużym stopniu one same, zaniedbując kontrolne wizyty u ginekologa, które powinny się odbywać przynajmniej raz na rok!

W Polsce nie ma jednak nadal konkretnych danych ile kobiet może być nosicielami tego wirusa. Najczęściej do zakażenia dochodzi u ludzi bardzo młodych, w wieku 18-28 lat. To zwykle czas największej aktywności seksualnej, a wirus przenosi się głównie drogą płciową.

Dlatego najlepiej szczepić młode dziewczyny przed inicjacją seksualną, zanim ich organizm zetknie się z wirusem HPV - informuje profesor Sławomir Majewski wenerolog, członek Międzynarodowego Komitetu nadzorującego badania Future II nad szczepionką Gardasil.

W wielu miastach Polski prowadzone są programy profilaktyczne. Tak jest i u nas w Kielcach. Ginekolodzy chwalą wprowadzenie takiego programu. - Cieszę się, że władze naszego miasta pomyślały o takim programie profilaktycznym - uważa profesor Marek Sikorski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeniami HPV, ginekolog z Akademii Świętokrzyskiej. - Kielce na pewno będą jednym z pierwszych miast w Polsce, które go wprowadzą. Nakłady początkowo mogą być duże, ale pierwsze efekty będzie widać już po kilku latach przy robieniu badań przesiewowych. U kobiet, które zostaną zaszczepione, będzie o wiele mniej podejrzanych zmian.

Doktor Arkadiusz Chil, ginekolog położnik ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, podkreśla, że według dostępnych badań szczepionka zabezpiecza kobiety co najmniej na pięć lat. Chroni je przed zakażeniem czterema typami wirusa HPV: dwoma najczęściej wywołującymi raka oraz dwoma powodującymi brodawki narządów płciowych i inne, mniej groźne zmiany. - Jej skuteczność w zabezpieczaniu przed wystąpieniem raka szyjki macicy wynosi 80 procent. Jest sporo w Kielcach gabinetów gdzie można zrobić test i zbadać się - podkreśla doktor Chil.

- W Kielcach studentki bardzo rzadko korzystają z informacji dotyczących szczepionki HPV. Rzadko również badają się - odpowiadają kieleccy ginekolodzy. Ta sytuacja jest niezmienna od kilku lat. - Pójdę do lekarza zbadać się dopiero jeśli będzie się coś działo, na razie jestem zdrowa i jest wszystko ok - mówi Ania z IV roku bibliotekoznawstwa. - Badam się nawet co pół roku, bo boje się ze mogę zachorować - opowiada Monika. - Dlatego też dwa miesiące temu zaszczepiłam się w jednym z gabinetów.

Szczepionka zapobiegająca rakowi szyjki macicy SILGARD wykonywana jest trzykrotnie, kolejne dawki podawane są odpowiednio po dwóch i sześciu miesiącach. Oczywiście powinno się mieć ważne badanie cytologiczne przed wykonaniem szczepionki. Koszt jednej to 500 złotych, więc całość kosztuje 1500 złotych. To naprawdę spora kwota, dlatego tak mało jest chętnych, aby się szczepić.

Nie czekajmy aż NFZ o nas zadba. Warto te pieniądze odłożyć i zaszczepić się. Nie czekajmy aż będzie za późno.

Aneta Strzelec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie