Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szewce. Skały jak klawisze fortepianu

Łukasz Zarzycki
- Geologia i las tworzą w Szewcach ładną kompozycję o każdej porze roku. To piękne miejsce, więc warto tu przyjść - zaprasza Grzegorz Pabian.
- Geologia i las tworzą w Szewcach ładną kompozycję o każdej porze roku. To piękne miejsce, więc warto tu przyjść - zaprasza Grzegorz Pabian. Łukasz Zarzycki
Kamieniołom Szewce - jedna z atrakcji turystycznych gminy Sitkówka - Nowiny i Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego już w ten weekend zostanie oficjalnie udostępniony do zwiedzania.
Szewce. Skały jak klawisze fortepianu
Łukasz Zarzycki

(fot. Łukasz Zarzycki)

Okolice kamieniołomu są szczególnie urokliwe o tej porze roku. Ścieżka - dawna droga górnicza, po której można do niego dojść - obsypana jest fioletowymi przylaszczkami, a wkrótce obok zakwitną białe zawilce gajowe. Gdy wreszcie dochodzimy do kamieniołomu, otwiera się widok na polanę i górujące nad nią wyraźne nachylone pod kątem 45 stopni warstwy skał, które fachowo nazywane są wapieniami dewońskimi. Jeden z dziennikarzy, gdy po raz pierwszy zobaczył te skalne warstwy, nazwał je klawiszami fortepianu.

- To co możemy obecnie podziwiać to efekt trzystu lat ciężkiej pracy górników, który wydobywając bloki skalne, utworzyli piękny kamieniołom. Dzięki temu można poznać przekrój i budowę geologiczną góry Okrąglicy - mówi Grzegorz Pabian, przewodnik świętokrzyski, pracownik Punktu Informacji Turystycznej, który mieści się w pływalni Perła.

Szewce. Skały jak klawisze fortepianu
Łukasz Zarzycki

(fot. Łukasz Zarzycki)

Okolice mają bardzo długą górniczą historię - już w średniowieczu w pobliżu wydobywano rudę ołowiu. W połowie siedemnastego wieku zainteresowano się złożami wapienia w Szewcach - do lat sześćdziesiątych XX wieku wydobywano tu bloki skalne. Podlegały one obróbce, były cięte na płyty i polerowane. Z nich układano posadzki i wykonywano elementy małej architektury. Skała po wypolerowaniu ma kolor piaskowo-różowy z widocznymi żyłkami kalcytu.

Sam kamieniołom, oprócz pochylonych warstw skalnych, kryje wiele innych geologicznych ciekawostek. - W kilku miejscach można znaleźć skamieniałości amfipor, a także bardzo rzadko spotykane lustra tektoniczne - miejsca gdzie skały przesuwały się względem siebie i polerowały się - to zapis zjawisk tekto-nicznych. Zachowały się też ślady techniki górniczej - opowiada Grzegorz Pabian. Na półkach skalnych widać ślady po otworach, w które wkładano dębowe kliny, a w późniejszych czasach materiał wybuchowy, i dzięki temu odspajały się kolejne bloki skalne.

Z punktu widokowego można podziwiać cały marmurołom. Po prawej stronie widać łomik, skąd wydobyto blok skalny, po środku jeden z takich bloków, a po lewej stronie pod skałą widoczny jest lej krasowy.
Już w ten weekend walory kamieniołomu poznają dziennikarze z Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, którzy będą gościć w gminie Sitkówka-Nowiny.
- Geologia i las tworzą w Szewcach ładną kompozycję o każdej porze roku. To piękne miejsce, więc warto tu przyjść - zaprasza Grzegorz Pabian.

Jak dotrzeć do kamieniołomu Szewce?

Kamieniołom Szewce położony jest po wschodniej stronie góry Okrąglica w zachodniej części Pasma Bolechowickiego, niedaleko miejscowości Szewce, dwa kilometry od jaskini Raj. Do samego kamieniołomu prowadzi bardzo dobrze oznakowana drogowskazami ścieżka z parkingu przy jaskini, gdzie można zostawić samochód. Niedaleko kamieniołomu przebiega też niebieski szlak turystyczny z Chęcin przez Kielce do Łagowa. Można tu także przyjechać rowerem. Przy kamieniołomie, który jest jedną z atrakcji Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, znajduje się tablica edukacyjna. Przy jego zwiedzaniu zaleca się przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie