Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklany pomnik księdza Józefa Pawłowskiego wkrótce stanie na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach

Lidia CICHOCKA
- Podświetlony pomnik i szklana ławka będą jak łuna bijąca w niebo – wyjaśnia Rafał Kulbabiński.
- Podświetlony pomnik i szklana ławka będą jak łuna bijąca w niebo – wyjaśnia Rafał Kulbabiński. Aleksander Piekarski
Zaprojektowany przez warszawskiego architekta Mirosława Nizio pomnik błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego okazał się bardzo trudny w realizacji. Dobiega końca jego montaż na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.

[galeria_glowna]

Kim był

Potężny, ważący 700 kilogramów blok szkła, zostanie zamontowany przy ścianie.

Potężny, ważący 700 kilogramów blok szkła, zostanie zamontowany przy ścianie.
Aleksander Piekarski

Potężny, ważący 700 kilogramów blok szkła, zostanie zamontowany przy ścianie.

(fot. Aleksander Piekarski)

Kim był

Błogosławiony ksiądz Józef Pawłowski był proboszczem kieleckiej katedry i kapelanem więzienia kieleckiego. Pomagał wszystkim potrzebującym bez względu na narodowość czy wyznanie. Aresztowano go w 1941 roku i umieszczono w więzieniu kieleckim, skąd przewieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a stamtąd do Dachau, gdzie w 1942 roku został zamordowany.

Pomnik księdza zamordowanego przez hitlerowców ma niezwykłą formę: na dnie szklanego prostopadłościanu znajdą się cytaty autorstwa księdza Pawłowskiego oraz najważniejsze daty z jego życia. Na ścianie budynku Instytutu Designu na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach pod grubą szklaną płytą wyświetlane będą cytaty z Pisma Świętego - co tydzień inny a w niej zatopiono wypowiedzi o księdzu Pawłowskim.

- Ten pomnik ma bardziej w sferze symbolicznej niż rzeczywistej pokazywać postać błogosławionego Józefa Pawłowskiego - podkreśla Janusz Knap, dyrektor Wzgórza Zamkowego. Jego wzniesienie ma zakończyć budowę Wzgórza Zamkowego, kilka miesięcy temu radni wyasygnowali na zagospodarowanie dziedzińca około 200 tysięcy złotych. Z ustawieniem ławek poszło sprawnie a najwięcej kłopotów przysporzył pomnik.

- Bardzo trudno było znaleźć firmę, która podjęła się wykonania szklanej bryły o długości 360 centymetrów, szerokości 50 centymetrów i grubości 15 centymetrów z wtopionymi w środek cytatami - wyjaśnia Rafał Kulbabiński z Wzgórza Zamkowego. - Zapytania słaliśmy także poza Polskę.

Ostatecznie wykonania nietypowego zamówienia podjęła się firma Fassaden Glas Technik-Polska z siedzibą w Ozorkowie. Cztery razy przekładała ona termin oddania szkła na pomnik, bo za każdym występowały błędy. Produkt końcowy miał wady. Szkło cięto, szlifowano, wykonywano sitodruk, hartowano ale na etapie końcowym - w laminacji - pojawiły się problemy techniczne - pęcherze powietrza. Ostatecznie, dopiero za czwartym razem uzyskano zakładany efekt. - Trudno się dziwić tym problemom, to eksperymentalna technologia, nigdzie w Polsce nie ma podobnego pomnika - dodaje Kulbabiński.
Szklany blok złożony z kilku warstw, ważący 700 kg dotarł właśnie do Kielc i będzie montowany na dziedzińcu - przy jednej ze ścian. Za nim umieszczony zostanie monitor, na którym wyświetlane będą cytaty. - Całość - blok i szklana ławka będą podświetlone sprawiając wrażenie łuny bijącej do nieba - dodaje Kulbabiński.

Pomnik będzie gotowy w czasie uroczystości związanych z Dniem Niepodległości jednak uroczyste otwarcie nastąpi później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie