Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach opisana w książce. Świętowali dwusteną rocznicę powstania

Luiza Buras-Sokół
Andrzej Barwicki opowiadał o książce swojego autorstwa.
Andrzej Barwicki opowiadał o książce swojego autorstwa. archiwum
„Wolno zapomnieć o godnościach, ale nigdy o swojej godności” - mawiał Stanisław Staszic, pomysłodawca utworzenia Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie świętowano 200. rocznicę powstania uczelni.

Z tej okazji w bibliotece odbyło się spotkanie z Andrzejem Barwickim, autorem książki „Staszic, czyli jak powstała Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach”. Autor opowiadał o związkach Huty w Samsonowie z Akademią. - Huta w Samsonowie była znaczącym ośrodkiem na świecie. Projektowali ją inżynierowie związani z Akademią - mówił Andrzej Barwicki.

Fragmenty publikacji czytał wójt Szczepan Skorupski.
Fragmenty publikacji czytał wójt Szczepan Skorupski. archiwum

Nietypowa lekcja historii na długo zapadnie w pamięć uczestników spotkania. Fragmenty książki Andrzeja Barwickiego czytali zaproszeni goście: Beata Oczkowicz - była wiceminister obrony narodowej, dyrektor Zespołu Szkół w Zagnańsku Marzanna Moćko, dyrektor Zespołu Szkół w Samsonowie Dorota Chmielewska, prezes Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej Lidia Putowska, wójt gminy Zagnańsk, Szczepan Skorupski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego, Robert Kaszuba oraz dyrektor Biblioteki, Anna Żmudzińska.

Uroczystość uświetnili młodzi artyści z Zespołu Szkół numer 2 w Zagnańsku - Daria Makuch oraz Kacper Kiniorski. Wszystkiemu przyglądał się... sam Stanisław Staszic, w tej roli Oliwier Sobczyk.

Podczas spotkania można było kupić książkę „Staszic, czyli jak powstała Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach” oraz otrzymać autograf z dedykacją od autora.

Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach powstała w 1816 roku z inicjatywy Stanisława Staszica. Była pierwszą polską wyższą uczelnię techniczną. Mieściła się w północnym skrzydle Pałacu Biskupów Krakowskich. Nauka w szkole była bezpłatna, uczniowie zamiejscowi mogli otrzymać bezpłatne mieszkanie. Zajęcia były prowadzone w języku polskim i niemieckim. W 1819 roku w szkole górniczej uczyło się 9 uczniów, w 1823 roku było ich już 41.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie