Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Cudzynowicach pełna niezwykłych skarbów

Adam Ligiecki
Izba Regionalna w Cudzynowicach jest pełna skarbów. Szkolnym muzeum opiekują się nauczycielki Renata Reszka i Barbara Wzorek.
Izba Regionalna w Cudzynowicach jest pełna skarbów. Szkolnym muzeum opiekują się nauczycielki Renata Reszka i Barbara Wzorek. ADAM LIGIECKI
Podstawówka w Cudzynowicach ma swoją Izbę Regionalną. Są w niej setki cennych eksponatów.

Pierwsze było... stare żelazko. Bardzo stare, z prawdziwą „duszą”. Dzisiaj, po 20 latach, w Szkolnej Izbie Regionalnej w Cudzynowicach znajduje się blisko 300 eksponatów. To najstarsza taka placówka na Ponidziu, powód do dumy dla lokalnej społeczności.

Izba mieści się w Samorządowej Szkole Podstawowej imienia Tadeusza Kościuszki w Cudzynowicach. Funkcjonuje od połowy lat 90., pod szyldem „Dawno, dawno temu...”. Opiekę merytoryczną sprawują nauczycielki - Renata Reszka i Barbara Wzorek.

Ocalić od zapomnienia
- To dobra kultury naszego regionu. Chcemy zachować choćby część dziedzictwa poprzednich pokoleń, uchronić od zniszczenia i zapomnienia ślady naszych przodków. A każdy przedmiot to kawałek historii - podkreśla Renata Reszka. To ona, historyk z wykształcenia, wpadła kiedyś na pomysł założenia takiej izby.
Prowadzą ją razem z Barbarą Wzorek, opiekunem samorządu uczniowskiego. Szkolne muzeum mieści się na korytarzu na piętrze. A to oznacza, że można wszystko obejrzeć z bliska, dotknąć, pogłaskać. Dla uczniów to wielka frajda i... darmowa lekcja historii.

Kołyska, garnki, cepy
Nie sposób wymienić wszystkich eksponatów znajdujących się w zbiorach Szkolnej Izby Regionalnej w Cudzynowicach. Są tu między innymi: stary kołowrotek, drewniana kołyska, żelazka „z duszą”, gliniane garnki, maselnica do ręcznego ubijania masła, blaszane łyżki. Strefa szkolna to ławki z podstawówki w Kamyszowie, kałamarze „na atrament”, książki, liczydła. Przedmioty codziennego użytku i sprzęt domowy, czyli: stare zegary, serwantki, świeczniki, ryngraf, kalendarze, radia, tarki do prania, lampy naftowe, winylowe płyty. Narzędzia rolnicze - sierpy, końskie chomąta, drewniane grabie i cepy do młócenia zboża. Także eksponaty wojskowe: łuski, mapy czy żołnierskie hełmy z II wojny światowej.

Najstarsze pochodzą z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Eksponaty przynoszą uczniowie, ale także ich rodzice, nauczyciele, mieszkańcy okolicznych miejscowości. W sumie, przez ostatnie 20 lat ubierało się blisko 300 różnych przedmiotów.

Wiele „skarbów” znajduje się też w szafach. Izba ciągle się rozrasta i... powoli zaczyna już brakować miejsca na kolejne cenne okazy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie