Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Mąchocicach Kapitulnych jako pierwsza w województwie łączy oddziały integracyjne z dwujęzycznymi

Anna Bilska
Anna Bilska
Nad wprowadzeniem innowacji czuwał zespół w składzie (od lewej): Sylwia Wawszczak-Domagała, Honorata Zych, dyrektor Aneta Januchta, Ewelina Sokołowska.
Nad wprowadzeniem innowacji czuwał zespół w składzie (od lewej): Sylwia Wawszczak-Domagała, Honorata Zych, dyrektor Aneta Januchta, Ewelina Sokołowska.
Szkoła Podstawowa imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Mąchocicach Kapitulnych, jako pierwsza w województwie świętokrzyskim łączy oddziały integracyjne (z nauczycielem wspomagającym na każdej lekcji) z oddziałami dwujęzycznymi (z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego oraz uczenia matematyki i plastyki z językiem angielskim).

Już od września 2022 roku szkoła w Mąchocicach Kapitulnych rusza z projektem dwujęzyczności. To posługiwanie się dwoma lub więcej językami w codziennym życiu, z zaznaczeniem, że stopień ich zaawansowania nie musi być jednakowy. Nad wprowadzeniem innowacji czuwał zespół z dyrektor Anetą Januchtą, w składzie: Sylwia Wawszczak-Domagała, Honorata Zych, Ewelina Sokołowska.

Na uczniów w klasie VII czekać będzie oddział dwujęzyczny (język angielski w wymiarze 6 godz. tygodniowo), część treści programowych matematyki i plastyki, dostosowana do potrzeb uczniów, prowadzona będzie w języku angielskim. Co ważne nauka języka angielskiego już od przedszkola do klasy VI będzie prowadzona innowacyjną metodą warsztatową CLIL.

- Dwujęzycznością zainteresowaliśmy się od momentu nadania imienia szkole Marii Skłodowskiej-Curie. Nasza Patronka była poliglotką o ogromnej inteligencji. Postanowiliśmy wyznaczyć cele placówki w kierunku nauczania języków obcych, które usprawnia procesy poznawcze i pamięć. Poprawia wyniki nauczania dzięki dwóm kanałom dopływu wiedzy – mówi Aneta Januchta, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mąchocicach Kapitulnych. Kolejne działania podejmowane przez kadrę były tak zaplanowane, by sukcesywnie dojść do zamierzonego efektu.

- W 2018 roku napisaliśmy projekt Erasmus + i pozyskaliśmy środki zewnętrzne, które pozwoliły nam doskonalić się w zakresie nauczania języków obcych oraz prowadzenia zajęć metodą CLIL, która w Polsce jest jeszcze mało znana. Podczas job shadowing w szkołach hiszpańskich nasi nauczyciele poznawali specyfikę tej metody i w tym czasie językowcy również kończyli studia, by móc nauczać innych przedmiotów. Kolejny grant pozyskany w 2020 r. z Ersamusa + również dotyczył tej tematyki – dodaje dyrektor Januchta. Jak zaznacza wsparciem dla szkoły jest pomoc Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, które prowadzi krajowe doskonalenie z dwujęzyczności prowadząc przez meandry

zawiłości związanej z przygotowaniem placówki do tego typu nauczania.

- Dwujęzyczność w naszej placówce realizujemy od czterech lat w ramach innowacji „Język angielski z elementami CLIL-u”. Natomiast od tego roku szkolnego, począwszy od klasy 7 w oddziale dwujęzycznym, rozszerzamy kształcenie języka angielskiego przy jednoczesnym stwarzaniu warunków nauczania dostosowanych do bieżących potrzeb uczniów ze SPE – mówi dyrektor Aneta Januchta.

Z innowacji wprowadzonej w oświacie gminy Masłów cieszy się wójt Tomasz Lato. – Szkoła w Mąchocicach Kapitulnych jest pierwszą szkołą podstawową w województwie świętokrzyskim, która łączy oddziały integracyjne (z nauczycielem wspomagającym na każdej lekcji) z oddziałami dwujęzycznymi (z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego oraz uczenia matematyki i plastyki z językiem angielskim). To wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu uczniów i rodziców będące dążeniem do ciągłego doskonalenia naszej oświaty zapewniającej optymalny rozwój i start w życiu młodego człowieka – mówi wójt. – Gratuluję całemu zespołowi, który pracował nad projektem i będzie czuwał nad jego realizacją – dodaje.

Warto pamiętać, że wprowadzenie dwujęzyczności u dzieci wymaga monitoringu postępów oraz metodyki, która poprzez różne narzędzia motywuje do osiągania celów. Nie wystarczy godzina zajęć dydaktycznych dziennie, wypełnienie kart pracy i znajomość słówek w obcym języku. Ten proces jest niezwykle wymagający, jeśli chodzi o metody pracy i reagowanie na potrzeby rozwojowe, ale przynosi wymierne efekty i satysfakcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie