Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Młodzawach uczy w wyjątkowy sposób. Zobacz gdzie byli i co robili uczniowie [DUŻO ZDJĘĆ]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Szkoła w Młodzawach w Ujeździe
Szkoła w Młodzawach w Ujeździe
Od kilku lat w Szkole Podstawowej w Młodzawach, realizowane są liczne projekty powstałe z inicjatywny członków Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość. Uczniowie oraz absolwenci szkoły uczestniczą w projektach edukacyjnych, dzięki którym mają możliwość brania udziału w wielu atrakcyjnych wyjazdach i bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. W ostatnich dniach dzieci i młodzież z Młodzaw zwiedzała Kielce, Sandomierz, Wieliczkę i Kraków.

Ostatni rok nie był łatwy. Od października 2020 roku uczniowie szkoły w Młodzawach mieli rozpocząć realizację projektu "Wierni historii – ciekawi przyszłości”, który jest współfinansowany z pieniędzy Fundacji PZU na podstawie umowy zawartej ze Stowarzyszeniem Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość. Niestety zamknięcie szkół i przejście na tryb nauki zdalnej uniemożliwiły realizację zadania. Udało się jednak przesunąć termin realizacji, więc od czerwca, aż do końca lipca realizowane są wszystkie zaplanowane w ramach projektu działania.

Głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży szeroko rozumianą kulturą. Pomysłodawcy, czyli członkowie Stowarzyszenia, pisząc projekt chcieli, aby młode pokolenie na żywo mogło przeżywać doznania widza - bezpośredniego odbiorcy, rezygnując z siedzenia przed komputerem i ekranem telefonu. Poprzez udział w wyjazdach edukacyjnych uczestnicy zauważają, że dla własnego rozwoju intelektualnego należy bywać w teatrze, kinie, muzeum i filharmonii. Przebywając w tych miejscach można wiele się nauczyć i przeżyć coś nowego. Ważne jest też to, by młodzież doceniła pracę ludzi kultury. Być może kiedyś któreś z nich w przyszłości będzie chciało podjąć pracę w tym kierunku. Uczestnictwo w projekcie jest również okazją do nabywania właściwych zachowań w różnych miejscach kultury.

W ramach projektu dla 50 uczniów szkoły podstawowej zostały zorganizowane warsztaty z kodowania i programowania. Podczas warsztatów prowadzonych przez Monikę Cugowską uczniowie z klas I-III nabywali umiejętności kluczowych, a uczniowie klas IV – VIII, pod kierunkiem Edyty Sopel budowali skrypty w programie mBlok, a następni sprawdzali poprawność wykonanego zadania uruchamiają roboty – mBoty.

Kolejnymi działaniami projektu były wyjazdy edukacyjne, których dotychczas odbyło się cztery. Pierwszy z nich – wyjazd do Kielc dla starszej grupy obejmował zwiedzanie ulicy Sienkiewicza oraz udział w spektaklu teatralnym w Teatrze Żeromskiego – „Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa”. Z kolei dzieci młodsze w ramach jednodniowego wyjazdu do Kielc wysłuchały koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej, później uczestniczyły w niesamowitym pokazie – obejrzały niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu w Kieleckiej Manufakturze Słodyczy „Magia Karmelu”. Tam podczas warsztatów każdy z uczestników wyrobił swojego lizaka – oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju. Na zakończenie dzieci obejrzały wystawę zabawek w Muzeum Zabawek, które jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Zwiedzanie Muzeum było dla uczestników niezwykłą przygodą, uczniowie zobaczyli zabawki, jakimi bawili się ich rodzice, a nawet dziadkowie.

Podczas kolejnej wycieczki do Kiec uczestnicy obejrzeli odpowiednie do wieku filmy w kinie Helios, a później wzięli udział w niesamowitych warsztatach w laboratorium „Generator Mocy”, przygotowanych i prowadzonych pod okiem edukatorów w Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Tematem dociekań i eksperymentów było światło, zmysł wzroku i związane z nim iluzje. Następnie uczestnicy zabawili się w młodych odkrywców i samodzielnie eksperymentowali na wystawie, gdzie znajduje się 28 interaktywnych urządzeń, a także wzięli udział w projekcji krótkiego filmu kina 3D.

Ekipa z Młodzaw nie omieszkała też skorzystać ze znajdującego się obok budynku Energetycznego Ogrodu Doświadczeń, gdzie na wolnym powietrzu znajdują się urządzenia objaśniające naukowe zjawiska, a także część rozrywkowa, a w niej między innymi zjeżdżalnie, karuzela, tyrolka, czy strefa siłowa. To nie był zwykły plac zabaw, to zupełnie coś innego, niespotykanego. Zabawa była wyśmienita!

30 lipca odbył się wyjazd edukacyjny do Kopalni Soli w Wieliczce i do Krakowa. Uczniowie zwiedzili kopalnię oraz uczestniczyli w bardzo ciekawych przygodach „Odkrywając Solilandię” - młodsza grupa lub podążali „Śladami Legend” -starsza grupa. Pobyt w kopalni gwarantował niesamowite wrażenia…

Później uczniowie udali się do Krakowa, gdzie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice oraz kościół Mariacki.

Ostatni zaplanowany w ramach projektu - wyjazd do Sandomierza odbył się 8 lipca. Pomimo wakacji i upału frekwencja dopisała. Uczestnicy zwiedzili najpierw Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, czyli ogromny pałac o silnych cechach obronnych zbudowany z inicjatywy Krzysztofa Ossolińskiego. Następnie udali się do królewskiego miasta Sandomierza, gdzie zwiedzili starówkę, Bramę Opatowską, Ratusz, Zamek, Furtę Dominikańską oraz podążali Podziemną Trasą Turystyczną. Zwiedzanie miasta zakończyli w Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Pod koniec lipca w Szkole Podstawowej w Młodzawach odbędzie się podsumowanie projektu w którym wezmą udział uczniowie i ich rodzice. Dzięki środkom finansowym Fundacji PZU uczniowie mogą się rozwijać i uczestniczyć w wydarzeniach na jakie nie zawsze mogliby sobie pozwolić bez wsparcia z otrzymanej dotacji.

We wrześniu szkoła rozpoczyna realizację kolejnego wyzwania - projekt „Otoczeni matematyką” skierowany jest do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej. Inicjatywa realizowana jest w ramach VIII edycji Programu mPotęga i w całości finansowana z pieniędzy Fundacji mBanku. Dotyczy działań ukierunkowanych na edukację matematyczną inną od schematów szkolnych. Stąd ramach projektu będą organizowane warsztaty matematyczne, a w nich spotkanie z dietetykiem, przygotowywanie pizzy, wykonywanie zdjęć, filmików pokazujących obecność matematyki w życiu codziennym. Zorganizowane zostaną również podchody matematyczne oraz gra terenowa z nagrodami. Nie zabranie także wieczornego spotkania z matematyką, podczas którego uczniowie przygotują posiłek z wcześniej wyliczonych, zakupionych i przygotowanych produktów oraz wezmą udział w grach matematycznych.
W niektórych zadaniach uczniom towarzyszyć będą ich rodzice. Zapowiada się super zabawa z matematyką. Autorem i koordynatorem projektu jest pani Edyta Sopel.

Więcej na stronie www.spmlodzawy.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie