Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Mninie do likwidacji

Marzena Kądziela
Szkoła w Mninie przymierzana jest do likwidacji
Szkoła w Mninie przymierzana jest do likwidacji Marzena Kądziela
Wszystko wskazuje na to, że losy Szkoły Podstawowej w Mninie w gminie Słupia są już przesądzone. Jeśli radni poprą wniosek wójta, największa miejscowość w gminie pozostanie bez oświatowej placówki.

Na razie działania wójta Witolda Wójcika polegają na powiadomieniu pisemnym rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Mninie o zamiarze likwidacji placówki oraz rozmowach z radnymi, których wójt chce przekonać do swego zamysłu. Zresztą, taka próba jest prowadzona po raz kolejny.

- To prawda - przyznaje wójt Wójcik. - Do likwidacji szkoły w Mninie przymierzałem się już rok temu, jednak wtedy radni przekonywali, że pomysł ich zaskoczył i prosili o rok, aby zarówno nauczyciele jak i rodzice przyzwyczajali się do tego, że funkcjonowanie małej szkoły w drewnianym budynku bez toalet w środku nie ma racji bytu. Liczę na to, że tym razem radni inaczej spojrzą na problem.

DZIECI CORAZ MNIEJ

Dlaczego największa miejscowość gminy Słupia ma pozostać bez szkoły? - Obecnie uczy się w placówce 38 uczniów oraz 9 dzieci w oddziale zerowym - odpowiada wójt. - Dzieci z roku na rok będzie mniej, 35, 32, 30. O tym bezlitośnie mówią urodzenia w naszej gminie. A gmina jest biedna, nie mamy tu przemysłu, nie mamy bogatych podatników. Zwyczajnie nie stać nas dłużej na utrzymywanie placówki mieszczącej się w starym budynku.

Wójt dodaje, że uczniowie z Mnina od nowego roku szkolnego pobieraliby naukę w Szkole Podstawowej w Wólce, oddalonej od Mnina o kilka kilometrów. - Zapewniam, że po przeniesieniu tam dzieci z Mnina, klasy nie będą liczyć więcej niż 20 - 23 uczniów - przekonuje wójt. - Teraz klasy w Mninie mają po 6, 8, a nawet troje dzieci. Oczywiście, gdy rodzice tak uznają, mogą swe dzieci zapisać do szkoły w Pilczycy.

Na razie wójt do swych racji przekonuje radnych. Gdy będzie miał za sobą większość, wystąpi z wnioskiem o podjęcie uchwały intencyjnej, a będzie to zapewne w pierwszej połowie lutego. Dopiero wtedy taka uchwała trafi do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty.

Jest jednak pewne, że rodzice z Mnina nie będą chcieli łatwo oddać swej szkoły, biorąc pod uwagę nie tylko to, że ich dzieci będą musiały dojeżdżać do nowej placówki, ale także fakt, iż z największej wioski w gminie zniknie bezpowrotnie placówka oświatowa.

W powiecie koneckim szykuje się jeszcze jedna oświatowa zmiana. Prawdopodobnie Szkoła Podstawowa w Kamiennej Woli stanie się filią Szkoły Podstawowej w Gowarczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie