Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły średnie z powiatu staszowskiego przygotowują się do matury. Uczniów czeka historyczny egzamin

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
pixabay
W poniedziałek, 8 czerwca rozpoczynają się egzaminy maturalne. W tym roku przejdą one do historii i będą wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze z opóźnionego terminu spowodowanego koronawirusem, a po drugie z zaostrzonych zasad bezpieczeństwa, których będą musieli przestrzegać zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły. Jak do tej próby przygotowują się szkoły z powiatu staszowskiego?

Wszystkich maturzystów w tym roku będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Uczniowie będą dzieleni na grupy i wpuszczani do placówek osobnymi wejściami według wcześniejszego indywidualnego harmonogramu sporządzonego przez dyrektorów szkół. Dodatkowo uczniowie będą musieli zachować nakazany dystans, który wynosi półtora metra. Dużo kontrowersji wzbudziło także zarządzenie ministerstwa, które mówiło, że kaszel, czy kichnięcie podczas egzaminu jest podstawą do usunięcia z sali. Ochronę przed takim potraktowaniem miało zapewnić zaświadczenie o alergii. W związku z tym zachodziła obawa, że uczniowie zaczną przynosić te dokumenty masowo. Na szczęście takich sytuacji nie ma, a przepisy zostały dopracowane w ten sposób, że pracownicy szkoły mają bezproblemowo odróżnić objawy alergii od objawów koronawirusa.

W większości szkół na terenie powiatu staszowskiego egzaminy maturalne będą miały podobny przebieg. Maturzyści ubrani w maseczki i rękawiczki, przed wejściem do szkoły zostaną poddani dezynfekcji dłoni, a po zajęciu swojego miejsca w ławce będą mogli zdjąć środki ochrony, co pomoże im w swobodniejszym pisaniu. Ponadto wszyscy nauczyciele i pracownicy szkół średnich przed egzaminami maturalnymi przejdą testy na koronawirusa.

Staszów
- Stosujemy się do wszystkich wytycznych ministerstwa edukacji i centralnej komisji egzaminacyjnej. Muszę przyznać, że są one naprawdę bardzo konkretne i rzeczowe. Wszyscy nauczyciele zostali zaznajomieni z nowymi przepisami - powiedziała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie - Anna Karasińska. W tym roku w staszowskim ogólniaku do egzaminu dojrzałości podjedzie 150 uczniów.

Nieco mniejsza ilość uczniów podejdzie do matury w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie. - W tym roku będzie to około 100 osób - mówi nam dyrektor placówki, Jan Ungeheuer i dodaje: - Jesteśmy dobrze przygotowani organizacyjnie i czekamy na maturzystów. Do uczniów trafiły już odpowiednie komunikaty, regulaminy i instrukcje, w których znajdują się między innymi informacje o sposobie wchodzenia na egzaminy oraz ich przebiegu.

Połaniec
W Zespole Szkół w Połańcu do tegorocznej matury również podchodzi około setka uczniów. - Uczniowie przygotowują się do egzaminu poprzez aktywne uczestnictwo w konsultacjach, które są prowadzone codziennie - mówi dyrektor, Stanisław Rogala. Placówka jest także przegotowana pod względem organizacyjnym. - W tym tygodniu mają do nas dotrzeć niezbędne środki do dezynfekcji - dodaje dyrektor. Uczniowie popularnych "Jędrusiów" będą pisać egzaminy w kilku salach z zachowaniem jeszcze większego dystansu niż wymagane półtora metra.

Bogoria
W Zespole Placówek Oświatowych imienia Jana Pawła II w Bogorii do egzaminy maturalnego przystąpi 41 uczniów. Wśród nich znalazły się dwie osoby, które dostarczyły zaświadczenie zdrowotne informujące o alergii. - Uczniowie będą pisać testy w jednej dużej sali. Wszystko mamy już przygotowane, a ławki zostały rozstawione w odpowiednich odstępach. Nasi podopieczni chętnie uczestniczą w konsultacjach i są dobrej myśli przed nadchodzącymi egzaminami - powiedziała dyrektor, Anna Niziałek.

Osiek
W Zespole Szkół Jana Pawła II w Osieku do matury podchodzi najmniejsza ilość uczniów w powiecie staszowskim. Z egzaminami zmierzy się 13 licealistów. - Uczniowie zostali już poinformowani o wszystkich wytycznych i zasadach obowiązujący podczas tegorocznych testów. W poniedziałki i piątki mają konsultacje z przedmiotów znajdujących się na maturze, ale żeby w nich uczestniczyć muszą wcześniej wypełnić stosowne oświadczenie dotyczące stanu zdrowia - mówi dyrektor, Małgorzata Kunowska. W szkole odbyło się już spotkanie z pracownikami w celu przeszkolenia i zaznajomienia ich z nowymi przepisami. Placówka przesłała również plan sal i rozmieszczenie ławek, w których będą siedzieli uczniowie do okręgowej komisji edukacyjnej. Co ciekawe szkoła w Osieku sama zapewniła swoim uczniom maseczki i rękawiczki.

Sichów Duży
Wszystkie procedury zostały opracowane przez odpowiednie organy, a my się do nich stosujemy - powiedział dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, Piotr Mazur. W placówce maturę napisze 24 uczniów. - Mamy przygotowaną duża sale, także zachowane odstępy będą większe niż półtora metra - dodaje dyrektor.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Ważne telefony: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Gdzie dzwonić po pomoc i informacje? Ważne telefony

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie