Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlachetna Paczka 2022 w Pińczowie. Wolontariusze znów pomogli, akcja objęła 12 rodzin. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Sztab Szlachetnej Paczki 2022 w Pińczowie. W tym roku akcją pomocy objętych było 12 rodzin.
Sztab Szlachetnej Paczki 2022 w Pińczowie. W tym roku akcją pomocy objętych było 12 rodzin. archiwum Szlachetnej Paczki
Szlachetna Paczka znów pomogła kilkunastu potrzebującym rodzinom w powiecie pińczowskim.

Szlachetna Paczka w Pińczowie po raz 10

W tym roku odbyła się już 10. edycja akcji w powiecie. Pierwszym tutejszym liderem Szlachetnej Paczki była Katarzyna Basąg, nauczycielka z gimnazjum numer 2 w Pińczowie. Teraz rolę tę objęła 23-letnia mieszkanka gminy Michałów – Katarzyna Janicka.

Szlachetna Paczka w powiecie pińczowskim w tym roku objęła pomocą 12 rodzin. Wszystkim udało się znaleźć darczyńców, głównie z okolic Pińczowa. Podobnie, jak w ubiegłych latach, darczyńcą zostali też parafianie z parafii Góry. Trójka darczyńców była z Krakowa.

- Akcja poszła w tym roku bardzo sprawnie i szybko. Mieliśmy naszych stałych przewoźników, lokalnych przedsiębiorców, którzy zawsze nas wspierają i pomagają rozwozić dary - mówi Katarzyna Janicka.

Szlachetna Paczka 2022 w Pińczowie. Jakie były dary?

Wśród darów była żywność, chemia, środki higieny osobistej, odzież oraz aż trzy pralki. Ponadto meble, sztućce, garnki, kołdry i inne artykuły gospodarstwa domowego. W tym roku nie było natomiast sprzętu elektronicznego, laptopów i tabletów. - Widać, że nauczanie zdalne się skończyło. Teraz jest większe zapotrzebowanie na sprzęty typowo domowe - tłumaczy Katarzyna Janicka.

Skąd w akcji wzięły się rodziny? - Zostały zgłoszone przez instytucje państwowe takie jak wiejskie i miejskie ośrodki pomocy społecznej, szkoły, a także przez osoby prywatne - wyjaśnia liderka akcji.

Obdarowani byli z Pińczowa, Chrobrza, Skowronna Dolnego i Przezwodów. W tym roku najwięcej osób zaliczało się do tych dotkniętych przez choroby i niepełnosprawności. Wolontariusze dotarli też do osób samotnych oraz rodzin wielodzietnych.

W tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w Pińczowie uczestniczyło bardzo dużo młodych osób. - Mam nadzieję, że będą z nami dalej współpracować. Zresztą ja sama jestem w tym roku pierwszy raz w roli liderki. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale nie z powodu natłoku pracy, bardziej przez złe warunki pogodowe. Spadło bardzo dużo śniegu. Przez to transporty mocno nam się opóźniały - mówi Katarzyna Janicka.

Czy rodziny się cieszyły? - Bardzo. Wszystkie paczki spełniały ich oczekiwania - relacjonuje pani Katarzyna.

Pińczowska Szlachetna Paczka, jak co roku, mogła też liczyć na wsparcie ze strony jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z okolicznych miejscowości. Swoją cegiełkę dołożyło Starostwo Powiatowe w Pińczowie, szkoły podstawowe i średnie z gminy Pińczów i okolicznych wsi. Ogromne wsparcie przyszło ze strony Leszka Koseli , który od lat udostępnia wolontariuszom magazyn w Pińczowie, gdzie gromadzone są wszystkie dary.

Na czym polega Szlachetna Paczka?

Działania Szlachetnej Paczki na terenie Polski organizowane były z imponującym rozmachem. - Dzięki darczyńcom i wolontariuszom w domach 15 482 potrzebujących rodzin, w których być może do teraz królowały niepokój, pustka i poczucie opuszczenia – zagościły w ten weekend spokój, nadzieja i uśmiech - podaje organizacja.

Szlachetna paczka to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Na czym dokładnie polega akcja?

- Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie - tłumaczy Katarzyna Janicka. - Zasadą działania projektu jest tak zwana mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia - dodaje.

Paczki z pomocą materialną przygotowaną przez darczyńców przekazywane są rodzinom zakwalifikowanym do projektu przez wolontariuszy. To oni, jesienią każdego roku, docierają do rodzin i osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spotykają się z nimi w ich domach, przeprowadzają pogłębiony wywiad środowiskowy i podejmują decyzję o włączeniu danej rodziny do projektu.

- Następnie wspólnie określają konkretne potrzeby, których zaspokojenie ma dać rodzinom szansę na trwałą poprawę sytuacji. Podczas Finału Szlachetnej Paczki darczyńcy dostarczają paczki do specjalnie na tę okoliczność przygotowanych magazynów, skąd wolontariusze przewożą je do wskazanych rodzin - podsumowuje liderka akcji z Pińczowa.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie